Najstarsza murawa w polskiej Ekstraklasie doczeka się wymiany?

1 godzina temu
Zdjęcie: 11.03.2026. Kielce. Exbud Arena / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Miasto Kielce nie rezygnuje z planów gruntownej modernizacji murawy na Exbud Arenie. Wyzwaniem pozostają jednak pieniądze, ponieważ inwestycja ma kosztować choćby 4,5 mln zł.

Jacek Domoradzki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach przypomina, iż ostatnia modernizacja wierzchniej warstwy boiska miała miejsce w 2017 roku, czyli przed młodzieżowym Euro U21.

– Konieczna jest wymiana całej instalacji pod murawą czyli ogrzewania, nawodnienia, drenażu, a także warstwy odsączającej i wegetacyjnej. Kilka lat temu remont obejmował jedynie warstwę wegetacyjną i rolkę, co oznacza, iż zagłębiliśmy się 15-20 cm. Jednak pozostałe instalacje nie były ruszane od początku funkcjonowania stadionu – mówi.

MOSiR posiada dokumentację projektową. Jednak miasto na razie nie ma zabezpieczenia finansowego dla tej inwestycji. Ratusz liczy, iż zdobędzie na ten cel wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Urząd miasta chce aplikować o zewnętrzne fundusze jeszcze w tym roku. Zgodnie z przewidywaniami prace modernizacyjne mają być przeprowadzone w ciągu dwóch miesięcy, a najwcześniej można się ich spodziewać po zakończeniu sezonu, czyli w maju 2027 roku.

Jacek Domoradzki zapewnia, iż wymiana płyty stadionu to tylko jeden z elementów modernizacji obiektu. Dyrektor MOSiR dodaje, iż w najbliższym czasie można spodziewać się m.in. wymiany starych siedzisk na żółto-czerwone krzesełka, a także ułatwień dla niepełnosprawnych umożliwiających im oglądanie meczów. Inwestycje mają być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego.


Idź do oryginalnego materiału