Najstarszy wyścig kolarski w Polsce z prestiżową pozycją w światowym kalendarzu

4 godzin temu

Tour de Pologne to najważniejsze wydarzenie kolarskie w Polsce, którego historia sięga 1928 roku. Organizowany z przerwami przez blisko sto lat, przetrwał okres II wojny światowej, czasy PRL-u oraz transformacji ustrojowej, zyskując status jednej z najbardziej rozpoznawalnych imprez sportowych w kraju. Od 2005 roku znajduje się w kalendarzu UCI World Tour – obok takich klasyków jak Tour de France, Giro d’Italia czy Vuelta a España.

Jest to jeden z 12 europejskich wyścigów etapowych zaliczanych do World Touru i jedyny organizowany po wschodniej stronie dawnej „żelaznej kurtyny”. Jak zaznacza dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang:

  • Tour de Pologne to najstarsza polska impreza, która przetrwała II Wojnę Światową, komunizm, przetrwała zmiany ustrojowe i jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Od 31 lat organizuję Tour de Pologne w nowej formule i jako Polak jestem dumny z tego, iż mamy nasz narodowy wyścig w gronie 12 najważniejszych wyścigów etapowych w Europie, razem z Tour de France czy Giro d’Italia”

Rywalizacja najlepszych kolarzy świata

Najlepszy polski góral znów w Tour de Pologne

Na trasach Tour de Pologne rywalizują zawodnicy należący do światowej czołówki. W ostatnich latach w wyścigu triumfowali m.in. Jonas Vingegaardzwycięzca Tour de France, Remco Evenepoelmistrz olimpijski, Michał Kwiatkowskimistrz świata, a także Peter Sagan i Rafał Majka.

Jednocześnie wyścig jest często areną debiutów młodych talentów, takich jak Mads Pedersen, Thibau Nys czy Olav Kooij, którzy tu odnosili swoje pierwsze sukcesy na poziomie World Touru. Tour de Pologne, choć krótszy niż trzytygodniowe toury, bywa zaskakujący – wygrywają tu nie tylko górale, ale i zawodnicy wszechstronni, gotowi do walki na zróżnicowanych etapach.

  • „Oni przyjeżdżają tutaj docelowo, ścigać się, co doskonale pokazał Vingegaard. Nie możemy myśleć, iż coś co jest polskie, jest od razu gorsze. Mamy oczywiście inny charakter wyścigu jest krótszy, nie mamy takich gór, ale jest to wyścig otwarty. Nie wygrywa go tylko wielki góral, ale kolarze, którzy mają serce do walki, odkrywamy tu talenty”komentuje Lang.

Znaczenie promocyjne i społeczne

Tour de Pologne 2021. (fot. Biuro Prasowe Lang Team)

Kolarstwo jest jedną z nielicznych dyscyplin, które łączą sport z promocją regionów. Tour de Pologne każdego roku pokonuje ponad 1000 kilometrów, prezentując miasta, krajobrazy i atrakcje turystyczne w Polsce. Transmisje telewizyjne – dostępne m.in. na antenach TVP, Eurosporcie oraz platformie MAX – trafiają do widzów w ponad 60 krajach.

Organizatorzy podkreślają również skalę zainteresowania ze strony publiczności – szacuje się, że na trasie tegorocznego wyścigu kibicować będzie ponad 3,5 miliona osób.

  • „To wielkie święto sportowe, narodowe i tym powinniśmy się szczycić, tym bardziej iż licencja World Touru też nie bierze się znikąd. Co roku musimy wypełniać wszystkie kryteria, standardy i na przykład Tour de Pologne w ocenie Międzynarodowej Unii Kolarskiej i specjalnej komisji, na 100 możliwych punktów dostaje 99,7, czyli organizacyjnie często jesteśmy wyżej oceniani niż wielkie touryocenia Czesław Lang.

Kolejna edycja już wkrótce

W 2025 roku odbędzie się 82. edycja Tour de Pologne. Wyścig ponownie zagości w różnych regionach Polski. Każdy z siedmiu etapów to nie tylko zmagania sportowe, ale także okazja do pokazania piękna kraju szerokiej międzynarodowej publiczności. Oficjalna prezentacja trasy tegorocznego Tour de Pologne planowana jest na 13 czerwca 2025 roku.

Idź do oryginalnego materiału