Podwójny neonowy zegar przy pl. Wolności i u wylotu ulicy Nowowiejskiego to charakterystyczny element centrum Poznania, a choćby punkt orientacyjny dla wielu mieszkańców. Znajduje się on na budynku, w którym niegdyś mieścił się bank. niedługo powstaną tam apartamenty premium i lokale usługowe. Co stanie się z zegarem?
Budynek, na którym znajduje się zegar, wzniesiono w 1911 roku dla niemieckiego Banku Wschodniego. Zaprojektowali go berlińscy architekci. Natomiast neonowy zegar w Poznaniu zainstalowano około 1988-1989 roku. Nad nim widniał neon banku, który mieścił się w budynku przy pl. Wolności i ul. Nowowiejskiego (WBK, później Santander). Zegar w tej chwili nie działa, co jest związane z likwidacją oddziału banku i pracami remontowymi. W budynku przy pl. Wolności będą znajdować się nowoczesne apartamentowce typu premium. Co jednak stanie się z zegarem?
Ze względu, iż zegar zasłania okna niektórych pomieszczeń, będzie ściągnięty, a na jego miejsce pojawi się nowy, bardziej energooszczędny zegar. Stary trafi do Muzeum Neonów w Warszawie. Prywatna galeria-muzeum zajmuje się dokumentacją i ochroną polskich reklam świetlnych powstałych po drugiej wojnie światowej. Przy czym zarówno inwestor nowych mieszkań, czyli Grupa Kapitałowa VOX, jak i pracownia architektoniczna Tekktura pracująca pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków postanowili, iż zegar jest wizytówką budynku i Poznania, dlatego musi zostać. Początkowo choćby nowa inwestycja o nazwie „Skarbiec” miała nazywać się „Kamienica Pod Zegarem”.
Neonowy zegar wyłączono już z prądu i niedługo czekać go będzie rozbiórka. Nowy natomiast pojawi się wraz z rewitalizacją budynku przy pl. Wolności, gdzie mają powstać nowe mieszkania. Proces budowy zaplanowano na około dwa lata. Przewidywany koniec prac to 2026 r.