Rusza remont neonów w podwórku przy ul. Ruskiej 46A. We wtorek wykonawca oficjalnie przejął plac budowy. Zgodnie z podpisaną kilka dni temu umową, ma przeprowadzić remont w ciągu pięciu miesięcy. Wartość prac to ok. 250 tys. złotych.
– Te napisy to nie tylko atrakcja turystyczna. To dokumenty z przeszłości naszego miasta, zapis fragmentów miejskiego życia i przemian kulturowych. Niektóre z tych neonów stawały się kultowe. Były nie tylko nośnikami reklamy, ale charakterystycznymi punktami orientacyjnymi. Wiosną znów będą nas cieszyć – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Wykonawcę renowacji wyłonił w przetargu Zarząd Zasobu Komunalnego. Remont napisów w podwórzu przy Ruskiej przeprowadzi firma KONO Magdalena Konopka. W lipcu 2024 ten sam wykonawca wyremontował bardzo charakterystyczny neon „Dobry wieczór we Wrocławiu”, znajdujący się na bloku mieszkalnym naprzeciwko placu przed Dworcem Głównym.
Prace będą wymagały oczywiście podnośnika. Część napisów znajduje się na wysokości czwartej-piątej kondygnacji. Prowadzone roboty nie będą miały większego wpływu na dostępność wnętrza podwórzowego – będzie można do niego wejść.
– Nie wszystkie neony trzeba będzie zdejmować, ale i tak czeka nas dużo pracy na miejscu, w podwórzu. Remont neonów to nie tylko rurki. To także wymiana np. instalacji wysokiego napięcia. Musimy też zabezpieczyć części metalowe przed korozją – mówi Robert Konopka, przedstawiciel wykonawcy.
Podwórko przy Ruskiej w ostatnich latach stało się jednym z chętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. Dla Wrocławia ta okolica ma nie tylko znaczenie promocyjne. Okoliczne budynki stanowią swoistą bazę dla instytucji kulturalnych i artystycznych. Miasto, niezależnie od neonów, zainwestowało w tym wnętrzu podwórzowym kilka milionów złotych w remonty i renowacje.
W czerwcu 2024 roku gmina Wrocław podpisała z właścicielem napisów 10-letnią umowę najmu neonów. Jednocześnie zobowiązała się między innymi do przeprowadzenia generalnego remontu, bo już wtedy było wiadomo, iż spośród przeszło 20 napisów, które znajdują się w podwórzu, choćby połowa wymaga naprawy. Miasto obiecało też wziąć na siebie bieżące koszty utrzymania, w szczególności koszty energii elektrycznej.
Najważniejsze zadania w ramach remontu:
- demontaż zepsutych neonów w celu wykonania szablonów wzorca,
- montaż nowych liter z rur neonowych wraz z wymianą lub naprawą stopek montażowych,
- wymiana instalacji wysokiego napięcia oraz transformatorów neonowych,
- poprawa mocowań stalowych liter do konstrukcji nośnej neonów,
- oczyszczenie z korozji elementów stalowych oraz pomalowanie ich farbą zabezpieczającą.
Neony rozbłysną ponownie w pełnej krasie w marcu 2025 roku.
Foto: mat. prasowe