Nie daj się okraść cichemu złodziejowi kości

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Nie daj się okraść cichemu złodziejowi kości


Z bezpłatnych badań wykrywających osteoporozę będą mogli skorzystać mieszkańcy Kielc.

Osteoporoza, nazywana też cichym złodziejem kości jest chorobą cywilizacyjną dotykającą co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę w naszym kraju. Aleksandra Sutowicz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach informuje, iż profilaktyczne badania obejmą osoby powyżej 40 roku życia.

– Masa kostna u człowieka buduje się do ok. 30-35 roku życia, więc po czterdziestce można już ukazać ewentualne ubytki, a co za tym idzie gwałtownie podjąć działania profilaktyczne – wyjaśnia Aleksandra Sutowicz.

Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa około 10 minut.

– Poprzedzone jest wywiadem z pacjentem, który ma na celu wykluczyć ewentualne przeciwwskazania jakim jest np. ciąża, czy endoproteza w miejscu pomiaru. Badanie obejmuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa i kość szyjki udowej lewej lub prawej – informuje Aleksandra Sutowicz.

Specjalistyczny ambulans wyposażony w sprzęt do diagnostyki osteoporozy w poniedziałek, 15 lipca stacjonować będzie przy klubie „Wolna strefa” przy ulicy Żeromskiego 44. 16 lipca, we wtorek badania będą wykonywane przed Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną przy ulicy Jagiellońskiej 68. Z kolei w środę i czwartek klinika zaparkuje przed salą obsługi klienta świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przy al. IX Wieków Kielc 2a.

Badania wykonywane będą od godz. 9.00 do 16.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 883 066 355. Akcja jest współfinansowana przez Urząd Miasta Kielce, a jej organizatorem jest Polska Fundacja Diagnostyki Osteoporozy.

Wydarzeniu towarzyszyć będą stoiska promocyjne Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach oraz świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Będzie można m.in. zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, dokonać analizy składu masy ciała, nauczyć się samobadania piersi, a także dowiedzieć się na temat portali i aplikacji prowadzonych przez NFZ oraz realizowanych przez fundusz programów profilaktycznych.


Idź do oryginalnego materiału