Od stycznia 2025 roku pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim mogą liczyć na wyższe świadczenia. Zmiany wynikają bezpośrednio z podwyżki płacy minimalnej, która wzrosła do 4666 złotych brutto miesięcznie, czyli o 366 złotych więcej niż w drugiej połowie 2024 roku. Wyższe wynagrodzenie minimalne oznacza także podniesienie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, co przekłada się na większe kwoty wypłacane pracownikom na L4.
Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce
Jak oblicza się wysokość zasiłku?
Podstawa obliczenia zasiłku chorobowego to 80 procent wynagrodzenia minimalnego, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe), które wynoszą łącznie 13,71 procent. Po uwzględnieniu nowej stawki płacy minimalnej, podstawa do wyliczenia zasiłku wynosi w tej chwili 4026,30 złotych.
Za każdy dzień zwolnienia pracownik otrzyma teraz 134,21 złotych, co oznacza wzrost o 10 złotych więcej niż w poprzednim roku. Choć kwoty mogą różnić się w zależności od wynagrodzenia danej osoby, wzrost płacy minimalnej automatycznie podnosi najniższą możliwą kwotę zasiłku.
Kto wypłaca świadczenie i kiedy?
Przez pierwsze 33 dni choroby wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. Po upływie tego okresu obowiązek przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dla pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, ZUS przejmuje wypłatę już od 15. dnia niezdolności do pracy.
Wysokość świadczenia zależy również od innych czynników. Standardowo zasiłek chorobowy wynosi 80 procent podstawy wymiaru, ale są sytuacje, w których pracownik otrzymuje pełne 100 procent wynagrodzenia. Dotyczy to przypadków, gdy niezdolność do pracy wynika z wypadku w drodze do pracy, ciąży lub jest związana z chorobą zawodową.
Zmiany obejmą wszystkich pracowników
Nowa wysokość zasiłku chorobowego obowiązuje od 1 stycznia 2025 roku i dotyczy wszystkich pracowników objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. Podwyżka ma szczególne znaczenie dla osób zarabiających płacę minimalną, ale wpłynie również na wysokość zasiłków dla innych pracowników, ponieważ przy ich wyliczaniu uwzględnia się średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy.
Rosnące koszty zwolnień lekarskich
Wzrost zasiłków oznacza także wyższe koszty dla pracodawców i ZUS-u. Już w ubiegłym roku liczba zwolnień lekarskich osiągnęła rekordowy poziom – ponad 30 milionów dni absencji w 2024 roku. Zmiany w wynagrodzeniach mogą wpłynąć na dalszy wzrost wydatków na świadczenia chorobowe, co budzi obawy dotyczące kondycji systemu ubezpieczeń społecznych.
Podwyżki te mogą także wpłynąć na podejście firm do polityki zdrowotnej pracowników. Eksperci wskazują, iż coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie dodatkowych świadczeń zdrowotnych i elastycznych warunków pracy, aby zmniejszyć liczbę zwolnień lekarskich i związanych z nimi kosztów.
Nowe przepisy to dobra wiadomość dla pracowników, ale również wyzwanie dla pracodawców i budżetu państwa, który będzie musiał zmierzyć się z rosnącymi wydatkami na świadczenia chorobowe.