Synagoga dla Kielc, część ulicy Warszawskiej czeka remont, Industria ma plan, decyzja o dzikiej karcie już w środę, a w Koronie zmian wiele. Nasze podsumowanie dla Was – 17 czerwca 2024 r.
Synagoga dla Kielc
Mieszczący się przy ul. Warszawskiej obiekt stanie się jutro własnością miasta. Darowiznę Kielce otrzymają od Skarbu Państwa. Władze miasta zapowiadają, iż powstanie tam nowoczesna przestrzeń, która będzie wykorzystywana na funkcje społeczne i kulturalne.
Szacunkowa wartość rewitalizacji kieleckiej synagogi wynosi około 30 mln zł. Władze Kielc liczą iż inwestycja otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gwarancję wsparcia tego projektu przez resort złożył w maju tego roku były minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz.
Ulicę Warszawską w wakacje czeka remont
W czerwcu wybór wykonawcy, a w lipcu i sierpniu remont. Zachodnia jezdnia ulicy Warszawskiej, 750 metrów na odcinku pomiędzy ulicą Orkana, a ulicą Turystyczną doczeka się remontu. Usunięta zostanie stara nawierzchnia, ułożone będą dwie warstwy masy bitumicznej wraz ze specjalną siatką wzmacniającą. Przewidziano także wymianę krawężników i przebudowę wjazdów w niezbędnym zakresie.
Na wykonanie wszystkich prac wyłoniony wykonawca będzie miał 120 dni od momentu podpisania umowy.
Plan Industrii
Piłkarze ręczni Industrii Kielce rozpoczną przygotowania do nowego sezonu 29 lipca. Pierwsze dni to badania medyczne, a później przez 2 tygodnie będą trenować w Kielcach. 11 sierpnia pojadą na obóz przygotowawczy. Jak zwykle do Santander (Hiszpania). Tam, na zakończenie pobytu, wezmą udział w turnieju. Przeciwnicy nie są jeszcze znani. W Hiszpanii nie będzie zawodników, którzy będą występować ze swoimi narodowymi reprezentacjami w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Trener Talant Dujszebajew będzie miał do dyspozycji wszystkich graczy dopiero 19 sierpnia. A już 23 sierpnia rozpocznie się mocno obsadzony Industria Kielce turniej w niemieckim Melsungen. Zagrają z MT Melsungen, SC Magdeburg, OTP Bank Pick Szeged.
Rozgrywki Orlen Superligi rozpoczną się na przełomie sierpnia i września. Z kolei 7 września w Atlas Arenie w Łodzi Industria Kielce zmierzy się z Orlenem Wisłą Płock w meczu o Superpuchar Polski.
Dzika karta dla Industrii?
Czy kielczanie otrzymają od EHF tzw. dziką kartę uprawniającą do gry w fazie grupowej Ligi Mistrzów? Dowiemy się już w środę, 19 czerwca.
W sezonie 2024/25 w Lidze Mistrzów zagra 16 drużyn. Dziewięć z nich jest już znane, bo zakwalifikowało się bezpośrednio z rankingu: to SC Magdeburg i Fuechse Berlin (Niemcy), Barcelona (Hiszpania), Paris Saint-Germain HB (Francja), Orlen Wisła Płock (Polska), Telekom Veszprem (Węgry), Aalborg Handbold (Dania), Kolstad Handball (Norwegia) i Sporting CP (Portugalia). Miejsce w rozgrywkach powinien mieć też mistrz Białorusi, ale EHF wykluczył go z rywalizacji.
Federacja przyzna siedem „dzikich kart”. Oprócz Industrii Kielce o miejsce w elicie starają się:
- Pick Szeged (Węgry)
- HBC Nantes (Francja)
- RK Zagrzeb (Chorwacja)
- FC Porto (Portugalia)
- Dinamo Bukareszt (Rumunia)
- Elverum (Norwegia)
- Eurofarm Pelister (Macedonia Północna)
- Gorenje Velenje (Słowenia)
- Kadetten Schaffhausen (Szwajcaria)
Nieoficjalnie mówi się, iż kielecki klub może być spokojny o miejsce w najbardziej prestiżowych rozgrywkach Europy. Trudno sobie wyobrazić, by EHF nie zaprosił do udziału w zmaganiach klubu, który w ostatnich trzech sezonach dwa razy dotarł do finału rozgrywek.
W Koronie zmian dużo
26 piłkarzy wzięło udział w pierwszym po urlopowej przerwie treningu Korony Kielce. W tym gronie było siedmiu graczy z zespołów juniorskich. Klub ogłosił, iż z sześcioma zawodnikami nie przedłuży kończących się w czerwcu umów.
Z piłkarzy pierwszej drużyny w zajęciach nie brali udziału: przebywający na zgrupowaniach swoich reprezentacji narodowych Yoav Hofmeister i Dominick Zator, kontuzjowani Martin Remacle, Nono i Marcus Godinho oraz Adrian Dalmau – pojawi się w Kielcach w poniedziałek.
Korona nie przedłuży kontraktów z sześcioma piłkarzami. Na liście znaleźli się: Konrad Forenc, Marius Briceag, Kyrylo Petrov, Fredrik Krogstad, Dalibor Takáč i Petteri Forsell.
Z kolei kontrakt Piotra Malarczyka, który także kończy się z końcem czerwca być może zostanie przedłużony. Chce tego trener Kamil Kuzera.
Z drużyn juniorskich na zajęcia pierwszego zespołu zaproszeni zostali także: Nikodem Kuzera, Konrad Ciszek, Kacper Czepielik, Jakub Kowalski, Natan Niedźwiedź, Michał Mikielewicz oraz 15–letni Adam Hańćko.
Z piłkarzy, którzy miniony sezon spędzili na wypożyczeniu, w treningu wzięli udział: Radosław Seweryś, Hubert Zwoźny, Marcel Zapytowski oraz Igor Kośmicki. Kontrakt nie zostanie przedłużony z Januszem Nojszewskim i Jakubem Górskim. Górskiego chce Stal Stalowa Wola.
Ze sztabem szkoleniowym pożegnali się Grzegorz Opaliński i Jacek Kiełb oraz główny fizjoterapeuta Łukasz Miller.
Koniec z absurdem
Wiata przystankowa przy ul. Żelaznej w Kielcach zostanie przeniesiona. Już w wakacje.
Przypomnijmy. Wiata naprzeciwko Dworca PKP nie stoi przy zatoce autobusowej, ale kilkanaście metrów obok. W efekcie autobus zatrzymuje się gdzie indziej, a pasażerowie oczekują w innym miejscu.
Zobacz koniecznie:
O tym się mówi
Potrzeba szybkich działań
Wciąż mamy jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów sportowych w Europie. Potrzeba szybkich działań, by pozostał najsilniejszą sportową marką. Koniecznie z mocnym zapleczem szkolącym zdolną młodzież, bo dzisiaj, niestety, tak nie jest.
„7 w Kielcach” z patronatem Prezydent Kielc i Kuratorium Oświaty
III już edycję turnieju młodych piłkarzy ręcznych „7 w Kielcach” patronatem objęła Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Trzydniowy maraton z piłką ręczną odbędzie się w tym roku w dniach 13-15 września. Areny zmagań to tradycyjnie hale sportowe przy ulicy Krakowskiej 72 i Jagiellońskiej 90. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „KORONA”.
Więcej napisaliśmy tutaj.
Zobacz także:
W świecie sportu
Zobacz też koniecznie:
O tym się mówi