W Polsce, osoby z niepełnosprawnością stanowią 3 % wszystkich zatrudnionych. Im, a także tym, którzy mogliby pracować, ale z różnych przyczyn nie mogą znaleźć zatrudnienia, poświęcone było VI Opolskie Forum Zawodowe „(Nie)Widoczni, (Nie)Obecni” zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego.
– Widzimy, iż osoby z niepełnosprawnością mają trudniejszy dostęp do zatrudnienia, nie otrzymują tylu propozycji, a przecież mamy niedobór pracowników – zwracał uwagę Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. – Osoby z niepełnosprawnościami od lat napotykają trudności w znalezieniu pracy. Statystyki pokazują, iż oferty pracy rzadziej odpowiadają na ich potrzeby, mimo iż potencjał tego środowiska jest ogromny. Chcemy dzisiaj pokazać dobry przykład również tych pracodawców, którzy widzą właśnie potrzeby osób z niepełnosprawnościami, chcą je zatrudniać. Będziemy łączyć się również z przedstawicielem OECD, jest to organizacja Lars Ludolph, jej przedstawiciel, który z nami współpracuje od dłuższego czasu, razem pracujemy nad znalezieniem metod ewentualnej aktywizacji osób biernych zawodowo, tych osób z niepełnosprawnością.
O tym jak budować relacje z osobami z niepełnosprawnościami, jakie wyzwania i potrzeby mają na rynku pracy jak zmieniać przestrzeń publiczną, by była dostępna dla wszystkich mówiła Agata Roczniak, cierpiąca od urodzenia na SMA, z Fudacji Diversum. – Moim celem jest dodanie odwagi – zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i pracodawcom. Różnorodność to nasza siła, a nie przeszkoda! Ale jak można traktować swoje trudności pozytywnie? Przecież trudności są trudne… – oczywiście, iż są. Ale czy trzeba się im poddać? A może by tak zacząć mówić inaczej? – to znaczy jak? – zamiast mówić spotykają mnie przeciwności losu to może zaczniesz mówić, iż spotykają mnie przygody losu? Dużo się już zmieniło wśród pracodawców. Nie jesteśmy zatrudniani tylko na stanowiska osób sprzątających czy stanowiska ochroniarskie, bo my, tak jak każdy, mamy kompetencje i potencjał. To zależy od nas, jakie mamy kompetencje i jaki mamy potencjał. Ale myślę, iż patrząc na rynek ze strony pracodawców, jesteśmy jeszcze taką grupą społeczną dość mocno nieodkrytą.
Alicja Storożyńska, specjalistka ds. personalnych przekonywała, iż osoby z niepełnosprawnościami często wykazują większe zaangażowanie w pracę, a firmy coraz chętniej inwestują w ich rozwój zawodowy. – Bardziej się otwieramy właśnie na zatrudnianie takich osób. Nie jest to podyktowane tylko zniżką z PFRON-u czy dotacjami, tylko bardziej zauważyliśmy, iż te osoby też jakby są bardziej zaangażowane w pracę, chętnie współpracują, starają się.
(Nie)Widoczni, (Nie)Obecni. Czyli kto? To bardzo zróżnicowana grupa ludzi, których łączą wspólne wyzwania i problemy. W pewnych okolicznościach są „niewidoczni i nieobecni”, zwłaszcza gdy myślimy o ich udziale w rynku pracy. Skala zatrudnienia ich jest relatywnie niewielka, a to między innymi z tego powodu, iż są niedostrzegani. Ich problemy, chociaż gruntownie znane, nie mają wielu rzeczników, którzy byliby w stanie pokazać szerszej publiczności, na czym polegają i jak można byłoby ułatwić życie takim osobom. Czasami jednak osoby takie są „widoczne i obecne”, ale w negatywnym sensie – nie patrz, nie odwracaj się, nie wypada. Ile razy to słyszymy, ile razy sami to mówimy do najmłodszych?
Myślą przewodnią opolskiego forum było, aby osoby z niepełnosprawnościami były „widoczne i obecne” w sensie pozytywnym. Chodzi o ich prawo do bycia w społeczeństwie na równych zasadach i do korzyści wynikających z ich obecności w gospodarce.
Fot. melonik