Niecodzienne widowisko muzyczne na Jeziorze Rusałka przyciągnęło tłumy

7 miesięcy temu

Koncert rozpoczął się od dźwiękowego sygnału pociągu, który przejechał w pobliżu miejsca koncertu, dając znak do jego rozpoczęcia. Na wodzie zabrzmiały waltornie, puzony, saksofony, trąbki, flety, a choćby bęben, które podjęły swoje muzyczne role, by z czasem połączyć się w harmoniczną całość. Utwór skomponowany przez Macieja Muraszko wprowadził publiczność w magiczną atmosferę, idealnie wkomponowaną w urokliwy krajobraz Jeziora Rusałka.

Projekt „Rusałka – jezioro, które łączy” realizowany przez Barak Kultury już od czterech lat ma na celu budowanie pomostu pomiędzy historią a współczesnością, przypominając o trudnej przeszłości jeziora, które powstało w czasie II wojny światowej dzięki nadludzkiemu wysiłkowi żydowskich więźniów obozów pracy i polskich robotników. Dziś Rusałka to miejsce rekreacji, gdzie mieszkańcy uprawiają sport, spacerują, kąpią się i łowią ryby. Jednakże, jak podkreśla Przemek Prasnowski, „Rusałka to symbol męczeństwa, ale w tej chwili także symbol życia naszego miasta. I żeby ożywić pamięć musimy o tym pamiętać”.

Autorką identyfikacji wizualnej wydarzenia jest Patrycja Rutkowska. Projekt został sfinansowany ze środków Miasta Poznania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2024.

Idź do oryginalnego materiału