Niezwykłe zdjęcia z historii Lecha Poznań

1 rok temu

Zbliża się koniec 2022 roku, w którym Lech Poznań obchodzi setne urodziny. Z tej okazji mieszkańcy mogą zobaczyć kolekcję archiwalnych zdjęć.

POCZĄTKI KOLEJORZA

544 zdjęcia znajdują się w kolekcji, którą poznaniacy mogą obejrzeć na stronie cyfrowego muzeum historii miasta Cyryl. Zbiór archiwalnych fotografii pokazuje historię najbardziej utytułowanego klubu Poznania od wczesnych lat jego istnienia, gdy piłkarze z Dębca jeszcze nie cieszyli się sławą, a główną siłą regionalnej piłki nożnej była Warta.

Cyryl, fotografie nadesłane emailem 13 07 2022

Najstarsze zdjęcie pochodzi z 1928 roku i przedstawia ówczesny skład klubu. Z tego okresu nie zachowało się wiele pamiątek, jednak z biegiem czasu, gdy drużyna stawała się coraz bardziej znana, przybywało fotografii. Na zdjęciach można obejrzeć, między innymi, kolejne stadiony, które służyły Lechowi Poznań.

GWIAZDY I FC BARCELONA

Historia Lecha Poznań, to również zawodnicy. W kolekcji można odnaleźć wizerunki takich legend jak tercet A-B-C, jak kibice zwykli nazywać słynne trio graczy: Teodora Anioły, Edmunda Białasa i Henryka Czapczyka. To właśnie ich nazwiska noszą trybuny stadionu przy ulicy Bułgarskiej. Na nieco nowszych zdjęciach znajdziemy z kolei Piotra Reissa, czy Roberta Lewandowskiego.

Znani piłkarze Lecha Poznań. fot. Cyry.poznan.pl

Ze wszystkich graczy Lecha Poznań, to właśnie ten ostatni rozwinął w piłce nożnej największą karierę. Polak uważany za jednego z najlepszych napastników, gra w tej chwili w legendarnej FC Barcelonie. Z klubem z Katalonii mierzył się również poznański zespół. Zdjęcia tego meczu z listopada 1988 znajdują się w zbiorze.

Lech zremisował z Barceloną w 1988 roku 1 do1. O wygranej zadecydowały rzuty karne. fot. Cyryl.poznan.pl

LECH W 3D

Wirtualny zbiór, to niejedyna atrakcja, jaką miasto przygotowało dla mieszkańców z okazji 100-lecia słynnego klubu. Drugą z nich, również jest wystawa zdjęć, tym razem jednak w formie fizycznej, którą można oglądać w Fotoplastykonie Poznańskim przy ulicy Ratajczaka 44. Kilkadziesiąt fotografii przygotowano w wersji stereoskopowej, która sprawia, iż widz dostrzega złudzenie głębi obrazu.

Na wystawie można zobaczyć „latającego” Macieja Skorżę. fot. Adam Ciereszko / Twitter

jeżeli chcielibyście zobaczyć jak w trójwymiarze wygląda fruwający trener Maciej Skorża i wiele innych historycznych zdjęć Kolejorza, zapraszam serdecznie na wystawę. – napisał w mediach społecznościowych Adam Ciereszko, wieloletni fotograf Lecha Poznań.

Idź do oryginalnego materiału