Podkarpackie Centrum Medyczne w Rzeszowie inwestuje w nowy sprzęt do gabinetu rehabilitacji (urządzenie do drenażu limfatycznego) oraz poradni okulistycznej. To poprawi diagnostykę chorób oczu.
Nowe urządzenia zwiększą możliwości diagnostyczne i terapeutyczne placówki z korzyścią dla pacjentów.
Po urazie i w schorzeniach przewlekłych
Dzięki nowemu urządzeniu do drenażu limfatycznego kończyn dolnych pacjenci mogą liczyć na pomoc w procesie rekonwalescencji. Aparat wyposażony w rękaw z ośmioma komorami pompowanymi pod odpowiednim ciśnieniem wspomaga przepływ limfy, co ma znaczenie dla osób po urazach, zmagających się z obrzękami kończyn dolnych oraz jako regeneracja po aktywnościach sportowych.
– Rękaw zakładany na kończynę delikatnie uciska tkanki, co pobudza aktywność naczyń limfatycznych, by umożliwić swobodny przepływ płynów limfatycznych. Rozwiązanie znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku rehabilitacji pourazowej, ale także przy przewlekłych schorzeniach, takich jak dna moczanowa, stłuczenia czy skręcenia oraz przy problemach z kończynami dolnymi po operacjach kręgosłupa. Efektem jest zmniejszenie obrzęku, poprawa ruchomości stawów oraz odczuwalna ulga dla pacjenta – wyjaśnia Krzysztof Bałata, dyrektor PCM w Rzeszowie.
Drenaż limfatyczny przynosi korzyści pacjentom zmagającym się z różnymi problemami zdrowotnymi oraz pourazowymi. Redukcja obrzęków wpływa na poprawę ruchomości stawów. Pacjent może szybciej wracać do sprawności, dlatego drenaż limfatyczny jest ceniony w przypadku rehabilitacji pourazowej. Sportowcy oraz osoby aktywne mogą również korzystać z urządzenia jako element odnowy biologicznej, w celu redukcji napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia ryzyka kontuzji.
W diagnostyce chorób oczu
Doposażona została również poradnia okulistyczna. Nowe wyposażenie obejmuje autorefraktokeratometr oraz perymetr komputerowy. Pierwsze urządzenie posiada m.in. funkcję pomiaru ciśnienia śródgałkowego, grubości rogówki, umożliwia ocenę brzegów powiek oraz stan gruczołów Meiboma, przydatne przy przewlekłych zapaleniach. Oprogramowanie perymetru komputerowego umożliwia z kolei wczesne rozpoznanie jaskry. Wspiera diagnostykę schorzeń neurologicznych oraz umożliwia monitorowanie zmian w polu widzenia i śledzenie ich progresji.
– Urządzenia te mają ogromne znaczenie dla wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia schorzeń oczu. Przykładem jest jaskra, jedno z częściej występujących schorzeń wzroku, które rozwija się często bezobjawowo, a niewykryte w porę może prowadzić do trwałej utraty widzenia – mówi Krzysztof Bałata.
– Dodatkowo, dzięki nowym soczewkom możemy badać dno oka zarówno przy wąskiej, jak i poszerzonej źrenicy. To z kolei ułatwia wykrywanie chorób plamki i nerwu wzrokowego, a także pozwala na dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Sprzęt udało się kupić dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Podkarpackie Centrum Medyczne w Rzeszowie zlokalizowane jest w centrum Rzeszowa przy ul. Plac Dworcowy 2. Placówka udziela świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji ambulatoryjnej oraz medycyny pracy.