Ocal życie – Misja Medyczna w Republice Środkowoafrykańskiej

2 miesięcy temu

„Ocal życie” to inicjatywa polskich lekarzy we współpracy z Fundacją Pro Spe, która ma na celu przeszkolenie personelu medycznego w Bangui, w szpitalu, którym opiekuje się misjonarz brat Janusz Gaweł do wykonywania podstawowych operacji ginekologiczno – położniczych, udzielania konsultacji, wykonywania badań i używania dostępnego na misji sprzętu do badań.

Tragiczna Rzeczywistość

RŚA to kraj pełen bólu i cierpienia. Trudna sytuacja polityczna i tocząca się wojna, sprawiają, ze jest to jedno z najbiedniejszych państw na świecie. To wszystko generuje wiele problemów dla zwykłych mieszkańców tego kraju. Trudno mówić też o odpowiedniej opiece medycznej (p.w. kobiet) –
w kraju zamieszkałym przez 5 milionów ludzi, jest tylko 16 ginekologów i wszyscy znajdują się w stolicy. Niemożliwym jest, aby taka liczba specjalistów, sprostała potrzebom wszystkich pacjentek. Ta sytuacja sprawia, iż lekarze innych – pozostałych specjalizacji zmuszeni są do przeprowadzania skomplikowanych operacji, takich jak cesarskie cięcie, bez odpowiedniego przeszkolenia, co często prowadzi do tragicznych konsekwencji.

Śmiertelność okołoporodowa kobiet w RŚA – druga najwyższa na świecie.

Kobiety z odległych od stolicy wiosek i miast, nie mają szans na uzyskanie odpowiedniej opieki medycznej, szczególnie jeżeli chodzi o kwestie ginekologiczne. Nie ma też wystarczającej liczby przeszkolonych położnych, więc na wioskach ich rolę przejmują…akuszerki, czyli osoby bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy, które codziennie stają przed zadaniem odebrania porodu. Brak wiedzy i umiejętności nierzadko kończy się śmiercią matki i dziecka. Kobiety w RŚA często cierpią na poważne schorzenia, takie jak mięśniaki i wypadanie macicy (z powodu dźwigania), a każda ciąża niesie ze sobą ogromne ryzyko.

Ocal Życie – projekt „szyty na miarę potrzeb”

„Ocal życie” to wyjazd polskich lekarzy do Bangui – na misje brata Janusza Gawła, którego wspiera Fundacja Pro Spe, aby tam przeprowadzić szkolenia dla lokalnego personelu medycznego, pracującego w ośrodku zdrowia, którym opiekuje się nasz misjonarz.

Szkolenie obejmie pięciu lekarzy, w tym: pediatrę, lekarza rodzinnego, dwóch chirurgów i okulistę, a także około 25 pielęgniarek. Celem jest podniesienie kwalifikacji personelu i polepszenie działania ośrodka zdrowia, aby mogli oni skutecznie ratować życie i zdrowie kobiet i dzieci
w Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej. Wyjazd zaplanowany jest na październik 2024 roku.

Kto będzie realizował projekt?

Grupa lekarzy z Polski, którzy będą prowadzić szkolenia, to specjaliści ginekologii i położnictwa pracujący w Szpitalu św. Wojciecha w Poznaniu. Organizatorem wyjazdu jest pani Izabela Cywa, tłumacz języka francuskiego i języka sango, która sama przez kilka lat była dyrektorem szpitala w Bagandou, niedaleko stolicy RŚA.

To nie pierwszy ich wspólny wyjazd do Afryki. Poprzednie tego typu wyprawy szkoleniowe (gdzie oprócz lekarzy szkolili m.in. położne, akuszerki, czy same kobiety) pozwoliły im dokładnie poznać tamtejsze realia pracy, możliwości i potrzeby, dzięki czemu dokładnie byli w stanie określić możliwości i zasoby (ludzkie i sprzętowe) na misji u brata Janusza. Mają też doświadczenie w przeprowadzaniu operacji w trudnych warunkach.

Pilne Potrzeby

Aby nasza misja mogła się odbyć, potrzebujemy Waszej pomocy. Zbieramy środki na:

  • Leki i materiały opatrunkowe: Koszt około 10 tys. zł, abyśmy mogli dostarczyć wszystko, co niezbędne do przeprowadzania operacji i ratowania życia.
  • Bilety lotnicze i ubezpieczenia: Koszt około 40 tys. zł, aby ekipa polskich lekarzy mogła dotrzeć na miejsce i wrócić bezpiecznie do domu.
  • Głowice ginekologiczne do USG: Niezbędne do prawidłowej diagnostyki i prowadzenia bezpiecznych porodów.

Jakie będą korzyści tych szkoleń:

  • Zmniejszenie śmiertelności okołoporodowej:
    – Dzięki szkoleniom lokalnych lekarzy wiele kobiet i dzieci uniknie tragicznego losu
  • Lepsza diagnostyka:
    – Pełne wykorzystanie dostępnego sprzętu medycznego pozwoli na wcześniejsze wykrywanie komplikacji
  • Podniesienie kwalifikacji personelu:
    – Lokalni lekarze i pielęgniarki będą lepiej przygotowani do ratowania życia i będą tą wiedzę wykorzystywać na co dzień i przekazywać innym
  • Bezpieczne porody:
    – Kobiety w końcu będą miały dostęp do wykwalifikowanej opieki, co znacznie zmniejszy ryzyko powikłań.

Inne tego typu wyjazdy już przyniosły ogromne efekty i przełożyły się na dziesiątki trafnych diagnoz, skutecznie przeprowadzonych operacji i zabiegów, a w rezultacie – uratowanego życia i zdrowia wielu matek i noworodków.

https://payment.prospe.atpsolutions.pl/payment/form/13437fd0-bb46-4e5a-81ec-451422c840c6

To właśnie edukacja i szkolenia są kluczem do poprawy opieki medycznej na misji u brata Janusza. Dzięki temu wielu kobietom i ich dzieciom będziemy mogli zapewnić lepszą przyszłość

Dane do przelewu krajowego:
PLN
: 74 1140 1225 0000 2343 2600 1001

Dane do przelewu:

Fundacja Pro Spe
ul. S. Jabłońskiego 7/7, 35-068 Rzeszów
tytuł przelewu „Darowizna Ocal Życie„

Dane do przelewu zagranicznego:
EUR
: PL47 1140 1225 0000 2343 2600 1002
USD: PL20 1140 1225 0000 2343 2600 1003
GBP: PL90 1140 1225 0000 2343 2600 1004
AUD: PL63 1140 1225 0000 2343 2600 1005

Dane do przelewu:

Fundacja Pro Spe
ul. S. Jabłońskiego 7/7, 35-068 Rzeszów
tytuł przelewu „Darowizna Ocal Życie„
kod BIC/SWIFT mBanku: BREXPLPWRZE
Nazwa i adres banku odbiorcy przelewu:
mBank S.A. ul. Prosta 18, 00-850 Warszawa
SORT CODE/numer rozliczeniowy – 11402004

W razie pytań lub problemów prosimy o kontakt na numer telefonu: 797 555 501

Idź do oryginalnego materiału