W Starachowicach, na wprost głównego wejścia do dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych, odsłonięto tablicę poświęconą inżynierowi Antoniemu Chmielnickiemu, konstruktorowi kilku rodzajów ciężarówek STAR.
Miejsce do upamiętnienia inżyniera Antoniego Chmielnickiego nie zostało wybrane przypadkowo – mówił pomysłodawca uhonorowania konstruktora, a wcześniej pracownik Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, Jan Tamiołło. Teraz będzie niejako mógł patrzeć na dawną fabrykę. Jak dodał inżynier Chmielnicki odegrał istotną rolę w działalności przedsiębiorstwa:
– Antoni Chmielnicki skonstruował wiele nowoczesnych STAR-ów. Czesi mają swojego wybitnego twórcę motoryzacji Hansa Ledwinkę, a my możemy się szczycić Antonim Chmielnickim. Fundatorem tablicy jest starachowicki przedsiębiorca Edward Płusa, któremu dziękuję za wszelką pomoc.
Tablice odsłonili synowie Antoniego Chmielnickiego. Jarosław Chmielnicki wspominał swojego ojca jako skromnego, pracowitego człowieka.
– Tata postrzegał siebie jako część wielkiej machiny, jaką byłą Fabryka Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Był jej bardzo oddany. Na pewno nie spodziewał się takiego uhonorowania, za co my, jego synowie, jesteśmy bardzo wdzięczni.
Spotkanie było także okazją do pokazania unikatowego egzemplarza starachowickich ciężarówki STARA 1366, który na co dzień znajduje się w prywatnym Muzeum Motoryzacji w powiecie lipskim.
Antoni Chmielnicki urodził się w 1934, zmarł 16 sierpnia 2018 w Kielcach. Był inżynierem, głównym konstruktorem Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star” w Starachowicach, gdzie w latach 1965–1969 piastował funkcję głównego konstruktora i dyrektora Zakładu Doświadczalnego, zaś w latach 1969–1982 – dyrektora Ośrodka Badawczo-Rozwojowego FSC Starachowice. W tym czasie inż. Chmielnicki kierował między innymi pracami konstrukcyjnymi przy samochodach ciężarowych: Star 28, Star 29, Star 200, Star 244 oraz Star 266, a także nad pojazdami specjalnymi i prototypowymi w tym Starem 12,5 oraz zbudowanym na bazie Stara w kwietniu 1979 – Papamobile dla papieża Jana Pawła II podczas jego pierwszej podróży apostolskiej do Polski. Zakłady w Starachowicach opuścił w okresie stanu wojennego i do emerytury pracował w Fabryce Łożysk Tocznych w Kielcach. Wraz z synem był autorem książki „Star znad Kamiennej” opisującej ludzi, system i osiągnięcia starachowickiej fabryki samochodów.
W 2011 wraz z synami: Pawłem i Jarosławem przekazał podczas konferencji naukowej pt. „Miasto Stara” do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, egzemplarz Stara 200[3].
Zmarł 16 sierpnia 2018 i został pochowany na cmentarzu Starym w Kielcach.