200 tys. zł. To kwota jaka dzisiaj trafiła do organizacji pozarządowych i stowarzyszeń z obszarów wiejskich województwa opolskiego. Środki trafiły do podmiotów w ramach konkursu Opolskie Tradycje Dożynkowe.
– To podkreślanie i kultywowanie tradycji – wskazuje Robert Węgrzyn z zarządu województwa opolskiego.
– Ze środków z dofinansowania zakupimy 10 tradycyjnych strojów ludowych Śląska Opolskiego – mówi Anna Zazula z Koła Gospodyń Wiejskich w Chróścinie w gminie Lewin Brzeski.
– To musi być specjalne sukno i specjalny materiał. Plisowana spódnica ma na dole aż 4 metry. Do tego stroje są manualnie haftowane strojem opolskim – tłumaczy Anna Remmlinger, prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Grabin „Integracja”.
– Mamy ponad 30 pań, ale są też mężczyźni i za otrzymane pieniądze zakupimy właśnie stroje dla panów. Kobiece pozyskaliśmy ze środków z funduszu sołeckiego w ubiegłym roku przy okazji organizacji dożynek gminnych. Teraz potrzebujemy strojów męskich – wyjaśnia Natalia Gordzielik z Koła Gospodyń Wiejskich „Gospodynie jak marzenie” w Grodzisku.
– Stowarzyszenia i organizacje pozarządowe w ramach konkursu otrzymały od 8 do 12 tys. zł. na zorganizowanie oprawy, która towarzyszy ceremoniałowi dożynkowemu, ale również na organizację warsztatów i szkoleń związanych z tradycjami dożynkowymi – dodaje Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w opolskim urzędzie marszałkowskim.
To, jak starannie pielęgnują ją opolskie stowarzyszenia widać na Dożynkach Prezydenckich. Tu reprezentacje z regionu rokrocznie zajmują wysokie czołowe miejsca w konkursie koron dożynkowych.
Robert Węgrzyn, Anna Zazula, Anna Remmlinger, Natalia Gordzielik, Marcin Oszańca:
Szersza relacja:
autor: Fabian Miszkiel