Orszak Trzech Króli 2025 w Opolu wyruszy o 15.00 i przejdzie ulicami: Barlickiego, Piastowską, Zamkową, przez pl. Wolności i ul. Ozimską, by dojść na plac Jana Pawła II. Tam tradycyjnie odbędzie się pokłon Trzech Króli oraz wspólne śpiewanie kolęd. Hasłem tegorocznych orszaków w całej Polsce są słowa: „Kłaniajcie się królowie”.
– Szóstego stycznia jest dzień wolny od pracy – przypomniał podczas konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej ks. prof. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego. – W uroczystość Trzech Króli, w czasie orszaku każdy może poczuć się królem pod warunkiem, iż pokłoni się najważniejszemu Królowi. W tym roku, ze względu na hasło orszaku, jest to szczególnie aktualne. Do nowo narodzonego Boga prowadzą różne drogi. Także te po naszym mieście.
Orszak Trzech Króli 2025 w Opolu. Każdy jest zaproszony
– Na Orszak Trzech Króli każdy jest zaproszony. Nie jestem królem, ale tego dnia zawsze czuję się wyjątkowo. I udział w orszaku z koroną na głowie to jest dla mnie zawsze wielkie przeżycie – podkreślał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Hasło orszaku nawiązuje do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowego – 2025 lat od narodzenia Chrystusa oraz 1000-lecia rocznicy koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
– Uczestnicząc w orszaku nawiązujemy nie do baśni, ale do konkretnego wydarzenia, które miało miejsce w historii, także w historii zbawienia. Mędrcy ze Wschodu oddali Panu Jezusowi hołd – mówił bp Waldemar Musioł.
– Poprzez kulturę i wydarzenie o charakterze społecznym chcemy także ewangelizować. Pokazywać, iż Bóg, który przyszedł na świat przed dwoma tysiącami lat, wciąż nas kocha i jest z nami. Uczestnicząc w orszaku będziemy – zgodnie z hasłem Roku Świętego pielgrzymami nadziei. Będziemy iść razem. Bo orszak nie dzieli, ale łączy. Chcę się w roku tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego modlić za naszą ojczyznę. Byśmy co szlachetne tamtych czasów zaczerpnęli. Przede wszystkim jedność narodową. I byśmy współodpowiedzialność za naszą ziemską ojczyznę budowali – mówił biskup.
Trzej Królowie, dwie sceny
To, jak będzie przebiegał Orszak Trzech Króli 2025 w Opolu, prezentowała Aneta Skiba z Młodzieżowego Domu Kultury.
– Od pierwszego orszaku tworzymy to niezwykłe przedsięwzięcie – mówiła. – Podobnie jak w ostatnich latach zaprezentujemy działania artystyczne na dwóch scenach. Pierwsza zostanie ustawiona pod NCPP. Pokażemy na niej sceny nawiązujące do Zwiastowania. Wystąpią wykonawcy działający w naszej placówce. W postacie królów wcielą się Sławomir Seroczyński, Mirosław Jaworowski (są nimi od początku) oraz (od trzech lat) ks. Romuald Mozou pochodzący z Togo. Towarzyszyć nam będzie we wspólnym śpiewie Orkiestra Dęta z Górażdży. Przejdziemy pod główną scenę, na placu Jana Pawła II. Tam będzie miał miejsce piękny artystyczny pokaz nawiązujący do pokłonu Trzech Króli, Wystąpią uczestniczy naszych zajęć i nadadzą mu wymiar familijny, integracyjny. Współtworzyć go będzie m.in. schola z kościoła oo. Jezuitów w Opolu, nasi orszakowi pasterze.
Zachęcamy wszystkich – dzieci i dorosłych – do przebrania się na zielono (Orszak azjatycki), czerwono (Orszak europejski) lub niebiesko (afrykański) i włączenia się w Orszak Trzech Króli – proszą organizatorzy. Na uczestników czeka kilka tysięcy papierowych koron.
Orszak Trzech Króli – gdzie takie spotkania będą w regionie
Orszak Trzech Króli przejdzie przez ponad 20 miejscowości na Śląsku Opolskim. Na stronie orszaku są takie miasta i miejscowości, jak:
- Biskupice,
- Brzeg,
- Byczyna,
- Dobrodzień,
- Domecko,
- Dziergowice,
- Gorzów Śl.,
- Jasienica Dolna,
- Jędrzejów,
- Kadłub,
- Kędzierzyn-Koźle,
- K-K Sławięcice,
- Kolonowskie,
- Lubsza,
- Namysłów,
- Niemodlin,
- Nysa,
- Olesno,
- Paczków,
- Praszka,
- Szydłowice,
- Ujazd,
- Włodary,
- Wołczyn,
- Żłobizna.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania