Pafawag, Pollena, Hutmen i Fadroma – czyli wystawa plenerowa "Wyprodukowano we Wrocławiu".

1 rok temu

Spacerując uliczkami Starego Miasta, warto na chwilę zatrzymać się przy wyeksponowanej w północnej części Rynku wystawie plenerowej, prezentującej zapomniane wrocławskie marki. Na 20 planszach umieszczono interesujące informacje związane z genezą, działalnością, a także obecnymi losami 16 z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw powojennego Wrocławia.

Zaprezentowane na wystawie przedsiębiorstwa reprezentowały różnorodne gałęzie przemysłu, m.in. chemiczny, elektroniczny, maszynowy, budowlany czy włókienniczy. Zaliczają się do nich: Intermoda, Wrocławska Stocznia Rzeczna, Browar Piastowski, ASPA, Fadroma, Hutmen, FAT, Elwro, Dolmel, Pafawag, PBU Wrocław, Pollena, Wrozamet, ELPO, Polar oraz Wel-Tex.

Na wystawie ukazana została bogata – w tym rzadko publikowana – ikonografia, przedstawiająca proces projektowania, produkcji i montażu, design innowacyjnych wyrobów, logo wiodących wrocławskich marek oraz materiały reklamowe. Warstwę tekstową wystawy, opisującą często zawiłe losy przedsiębiorstw, opracowano m.in. na bazie dokumentacji zakładowej, przechowywanej przez lata w archiwach i ponownie wydobytej na światło dzienne przez autorów wystawy. Mapa Wrocławia, uzupełniona o współczesne fotografie miejsc działalności zakładów, pozwoli zlokalizować fabryki w przestrzeni miasta – tak opisuje wystawę Centrum Historii Zajezdnia.

Dzięki planszom informacyjnym można dowiedzieć się m. in. o tym, iż to właśnie we Wrocławiu wyprodukowano pierwszy polski motorower, komputer i proszek enzymatyczny, a cała Polska gotowała swego czasu w kuchenkach Wrozametu i podróżowała w wagonach Pafawagu.

Wystawa będzie dostępna na wrocławskim Rynku do końca marca, natomiast w kwietniu zostanie przeniesiona na plac przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184.

Foto: Miejsca we Wrocławiu

Idź do oryginalnego materiału