Panorama Lubartowska i Muzeum Parafialne w nowej odsłonie

1 rok temu
Zdjęcie: Panorama Lubartowska i Muzeum Parafialne w nowej odsłonie


Muzeum Parafialne działające przy Bazylice św. Anny przeszło gruntowny lifting. Odnowiono także Panoramę Lubartowską. Zmiany te to okazja, by wypromować lokalne atrakcje.

Muzeum Parafialne zawiera zbiory zgromadzone na przestrzeni ostatnich 300 lat, ze względu na ich wartość historyczną, artystyczną, czy archiwalną. Jest filią muzeum sztuki religijnej diecezji lubelskiej, którego główną siedzibą jest miasto Lublin.

-Ściany zostały pomalowane, pojawił się nowa kolorystyka, a także dużo nowych eksponatów – mówi ksiądz Tomasz Musiej z parafii św. Anny.

-Nasze muzeum ma już trzecią siedzibę. Zostało założone przez księdza prałata Andrzeja Tokarzewskiego. Pierwszą siedzibą były krypty pod kościołem. W pierwotne miejsce udało się go przenieść podczas remontu budynku prowadzonego z funduszy europejskich – dodaje.

Najbardziej okazały zabytek muzeum stanowi bogato haftowany ornat ofiarowany kościołowi przez księcia Sanguszkę w dniu konsekracji świątyni. Na temat samego ornatu pisano prace naukowe.

Muzeum udostępnia też zdobioną kamieniami szlachetnymi monstrancję z 1737 rok. Raz w roku jest ona używana w czasie procesji Bożego Ciała.

Kolekcja muzealna obejmuje również kielichy i krzyże z różnych okresów czy relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego. Jest też zbiór feretronów (obrazy noszone w procesji) – cztery z czasów księcia Sanguszki z ok. 1740 r.
– Niedawno z renowacji wróciła figura św. Jana Nepomucena. Jest też popiersie naszej patronki św. Anny. Ukryte są w niej trzy kapsułki, w których są umieszczone relikwie m.in ojca Pio ofiarowane przez biskupa Mieczysława Cisło – mówi ksiądz Tomasz Musiej.

Zachowały się też dokumenty z początków istnienia parafii – księgi małżeństw, zmarłych i ochrzczonych od 1747 roku, czy oryginalny akt erekcyjny powołujący parafię do istnienia.

Oprócz remontu w Muzeum Parafialnym odnowiono także wnętrze pomieszczenia, gdzie znajduje się Panorama Lubartowska. Wyremontowano jej mechanizm, odmalowano figury oraz tło. W pracy uczestniczyły lokalne artystki – Małgorzata Wronowska oraz Edyta Weremczuk.

Panorama Lubartowska to ponad sto figur wykonanych przez rzeźbiarza Mariana Korczyka z Radzynia Podlaskiego, które w ciągu 35 minut przesuwają się przed widzami na tle pałacu Sanguszków i kościoła św. Anny. Widzimy niektórych królów Polski oraz założycieli miasta. Są też postacie związane z Lubartowem, jak Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Bolesław Prus, Wanda Śliwina. Przesuwają się postacie, które miały wielki wpływ na życie mieszkańców Lubartowa. Panorama zostanie ponownie otwarta w niedzielę 1 października i będzie ją można zwiedzić po każdej mszy świętej.

Katarzyna Wójcik

Idź do oryginalnego materiału