Pielgrzymka rowerowa dotarła do Tuchowa

5 miesięcy temu
Zdjęcie: Tuchów


Wśród gości, którzy nawiedzili sanktuarium podczas tuchowskiego odpustu był m.in. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej. Pierwszy czwartek miesiąca zgromadził przy ołtarzu polowym wiele pielgrzymek, m.in. księży diecezjalnych i zakonnych przeżywających jubileusz 50 oraz 25 lat kapłaństwa, rodziców kapłanów i kleryków oraz pielgrzymkę młynarzy, piekarzy i cukierników. Do tronu Matki Tuchowskiej przybyła także pielgrzymka rowerowa z Torunia i Wrocławia.

O 9:00 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył o. Adam Kośla CSsR, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Krakowie. W swoim kazaniu, kierowanym m.in. do przybyłych w pielgrzymce duchownych, nawiązał do historii koronacji wizerunku Najświętszej Maryi Panny, przypominając, iż bp Leon Wałęga zawierzył Matce Bożej Tuchowskiej sprawę powołań do kapłaństwa. Kaznodzieja przedstawił również piękny wzór w postaci bł. Michała Rapacza, męczennika, który miesiąc temu został beatyfikowany.
Kolejnym punktem była pielgrzymka kapłanów przeżywających złoty jubileusz święceń kapłańskich oraz duchowieństwa dekanatu tuchowskiego. W czasie Eucharystii sprawowanej o godz. 11:00 bp Ignacy Dec pochylił się w swojej homilii nad tajemnicą kapłaństwa i Eucharystii. Zaznaczył też, iż 'Maryja wszystko robiła na chwałę Boga. Nie będzie pokoju na ziemi, jeżeli nie zaczniemy chwalić Boga!”.

Po Mszy Świętej na plac sanktuaryjny wjechała rowerowa pielgrzymka z Torunia i Wrocławia, prowadzona przez o. Adama Dudka CSsR, duszpasterza akademickiego. Pątnicy na początku pojechali do Częstochowy, skąd wyruszyli do tronu MB Tuchowskiej. Uczestniczyli oni – wraz z pielgrzymką osób konsekrowanych – w Eucharystii o godz. 15:00, której przewodniczył o. Adam Kośla. W swojej homilii skupił się on na rozważaniu tajemnicy konsekracji: 'Jak 120 lat temu, podczas koronacji Cudownego Obrazu Pani Tuchowskiej, osoby konsekrowane otaczały obraz, tak po dzień dzisiejszy osoby konsekrowane przybywają do tego miejsca”. W dalszej części kazania o. Adam podkreślił fakt, iż Maryja była pierwszą osobą konsekrowaną, która powiedziała Bogu 'Fiat”. Prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów mówił też o tym, jak cenne są dla świata osoby konsekrowane i jakim znakiem są dla Kościoła poprzez życie według rad ewangelicznych. Wskazał również, iż wielu ludzi chce widzieć w osobach konsekrowanych tylko pracę, jaką wykonują, zwłaszcza dla tych, którzy są wykluczeni, którymi nikt się nie zajmuje, jednak – co istotne – czyny te mają swoje źródło w czymś o wiele większym – poczuciu przynależności do Jezusa Chrystusa.

Mszę Świętą dla pielgrzymki piekarzy, młynarzy i cukierników o godz. 18:30 sprawował bp Ignacy Dec. Mimo obfitego deszczu plac sanktuaryjny wypełnił się pątnikami. W kazaniu celebrans zaczął od obrazu ziemi jako karmicielki: 'Nie opuszczajcie swojego posterunku pracy, przekonujcie swoje dzieci, aby nie uciekały z Polski, nie uciekały ze wsi. Jesteście bardzo ważni dla Polski, dla świata, dla Kościoła”. Hierarcha, tłumacząc symbolikę chleba, wspomniał o najważniejszym znaku Bożej obecności – sakramencie Eucharystii: 'Chleb, który zostaje stworzony ze zmiażdżonych ziaren, który daje nam życie, jest symbolem Chrystusa zmiażdżonego na krzyżu, który daje nam życie wieczne”.

O godzinie 20:00 rozpoczęło się czuwanie młodzieżowe z cyklu 'Droga Wewnętrzna” pod hasłem 'Zaufanie – początek każdej relacji”. Pierwszym punktem spotkania była konferencja, podczas której do młodzieży swoje słowo skierował o. Patryk Reczek CSsR, duszpasterz z Piotrkowa Trybunalskiego. Ojciec Patryk zaznaczył, iż aby zbudować dobrą relację, najpierw trzeba poznać siebie, a później drugą osobę. Tę zasadę tworzenia związków międzyludzkich trzeba stosować nie tylko w odniesieniu do kontaktów z innymi, ale także – a może przede wszystkim – do relacji z Bogiem. Redemptorysta nawiązał również do historii wyjścia Abrahama z jego rodzinnych stron, przypominając, iż patriarcha musiał wykazać się zaufaniem, aby zbudować więź z Panem Bogiem.

Po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, po której o godz. 21:30 o. Patryk sprawował dla zgromadzonych Najświętszą Ofiarę.

Źródło: Br. Kacper Grabowski CSsR

Idź do oryginalnego materiału