Piłkarze Korony Kielce zachęcają do badań profilaktycznych

1 miesiąc temu
Zdjęcie: korony


Piłkarze Korony Kielce włączyli się w akcję „Movember”. Ma ona zachęcać panów do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wykrywania nowotworów męskich, czyli raka prostaty i raka jądra.

Wśród futbolistów, którzy dziś (15 listopada) wykonali badanie w szpitalu MSWiA w Kielcach byli m.in. Dominik Zator i Konrad Matuszewski.

– Wykonałem to badanie. Myślę, iż każdy z nas powinien również w ten sposób dbać o siebie. To ważne, wiedzieć, iż jest się zdrowym – przyznał Dominik Zator.

– W kampanię Movember włączyłem się po to, by promować wśród mężczyzn świadomość tego, iż warto się badać. Dzisiaj po raz pierwszy poddałem się tej diagnostyce – powiedział Konrad Matuszewski.

Urolog Paweł Wrona przypomina, iż rak prostaty jest diagnozowany u mężczyzn choćby przed 40. rokiem życia, a objawów jest kilka.

– To trudności w oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu i jego czerwone zabarwienie. Dlatego zachęcam do wykonywania badań profilaktycznych. To nie jest skomplikowane. Takim badaniem jest badanie PSA z krwi oraz badanie USG. Może je zlecić lekarz z podstawowej opieki zdrowotnej, niekoniecznie specjalista, do którego wymagane jest skierowanie. o ile wyniki badań będą nieprawidłowe, wówczas wskazane jest badanie urologiczne przez lekarza urologa – mówi Paweł Wrona.

Z kolei rak jąder dotyka mężczyzn już od 25. roku życia, a objawem jest wyczuwalne stwardnienie w okolicy moszny.

Justyna Sasin, rzecznik szpitala MSWiA w Kielcach przypomina, iż mężczyźni, którzy chcieliby skontrolować stan swojego zdrowia mogą się zgłaszać do poradni urologicznej działającej w lecznicy.

– Niestety wielu mężczyzn przez cały czas nie chce wykonywać badań profilaktycznych. Wstydzą się, uważają, iż choroba ich nie dotknie. Te badania nic nie kosztują, a mogą uratować życie. W naszym szpitalu działa poradnia urologiczna, więc zapraszamy panów do nas – mówi Justyna Sasin.

Agnieszka Białas – Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż co roku w Polsce na raka prostaty umiera 7 tys. mężczyzn.

– Zaledwie co trzeci mężczyzna powyżej 35. roku życia odwiedził kiedykolwiek urologa. Po 55. roku życia odsetek ten wzrasta, natomiast przez cały czas aż 61 proc. panów przyznaje, iż nigdy nie konsultowało się z urologiem. Panowie, wasze zdrowie jest w waszych rękach. Trzeba się odważyć i wykonać badanie – apeluje Agnieszka Białas – Sitarska.

Według statystyk, aż od 25. do 30 proc. wszystkich nowotworów diagnozowanych u mężczyzn to nowotwory układu moczowo – płciowego.

Idź do oryginalnego materiału