Już 1712 uczestników potwierdziło swój start w dziewiątej edycji RST Półmaratonu Świdnickiego (1400 w biegu głównym i 312 osób w Dzikiej Piątce), a do tego trzeba pamiętać o 250 zawodniczkach i zawodnikach walczących w imprezie towarzyszącej dla dzieci oraz młodzieży pod hasłem „Zanim dorosnę do maratonu”. Impreza już w sobotę, 9 listopada.
Przypomnijmy, iż zapisy do udziału w wydarzeniu ruszyły już 7 lipca. W ramach imprezy odbywającej się w sobotę, 9 listopada rozegrane zostaną mistrzostwa mieszkańców powiatu świdnickiego, mistrzostwa branży IT, a całe wydarzenie wchodzi w skład klasyfikacji Półmaratonów Dolnośląskich. RST Półmaraton Świdnicki to także walka na trasie Dzikiej Piątki i biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży. Po wielu latach uczestnicy ponownie wystartują ze świdnickiego Rynku, meta tradycyjnie na terenie stadionu Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej.
Wszystko rozpocznie się w Rynku, a następnie uczestnicy przebiegną następującą trasą: Kotlarska – Zamkowa- Żeromskiego – Dworcowa – Pionierów Ziemi Świdnickiej – Śląska – Przyjaźni (nawrót dla Dzikiej Piątki) – Kraszowicka – Makowice – Opoczka – Bojanice – Bystrzyca Górna – Burkatów – Bystrzyca Dolna – Śląska – Sportowa – Stadion OSiR.
Szczegółowa mapy pod linkiem: http://polmaraton.swidnica.pl/polmaraton/trasa-biegu/
Parkingi dla kibiców i zawodników
PARKING A — największy z wyznaczonych (ok. 150 -200 miejsc) Dojazd od strony ul. Pionierów przez Aleję Brzozową.
PARKING B — przy ul. Śląskiej (ok. 100 miejsc). Dojazd przez łącznik od al. Brzozowej bądź od strony ul. Śląskiej (UWAGA! Zwężenie przejazdu z powodu barierek wyznaczających trasę) lub od strony wiaduktu przy ul. Śląskiej i Przyjaźni. Wyjazd z parkingu może być utrudniony w związku z wydłużeniem zawodów.
PARKING C – przy lodowisku (ok. 40 miejsc) otwarty tylko w dniu poprzedzającym bieg.
PARKING D — przy ul. Śląskiej (ok. 60 miejsc). Nowo powstały parking naprzeciwko Parku Centralnego.
PARKING E –— wzdłuż ulicy Pionierów, łącznie ok. 100 miejsc. otwarty tylko w dniu poprzedzającym bieg.
PARKING F — przy Hali Pionierów, łącznie ok. 30 miejsc. Parking dostępny wyłącznie w przeddzień biegu – 08.11.2024. W dniu biegu parking NIE BĘDZIE dostępny.
PARKING G – przy skateparku (ok. 20 miejsc), odległość do OSIR Świdnica ok. 1 km.
PARKING F – przy Bosmanacie (ok. 60 miejsc), odległość do OSIR Świdnica ok. 1,5 km
Biegi dla dzieci odbędą się 9 listopada 2024 roku na stadionie w Świdnicy. Każdy młody uczestnik biegów otrzyma swój własny numer startowy i wystartuje we właściwym dla jego wieku dystansie.
Odbiór pakietów startowych – Hala Sportowa, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 29 czynne 8 listopada 2024 r. (piątek) w godz.17.00 – 20.00 oraz w dniu 9 listopada 2024 r. (sobota) w godz. 8.00-9.30 „pod wiatą” na terenie biegów.Start biegów dla dzieci od godz. 9.30.
W ramach biegu rozegrane będą:
– Mistrzostwa mieszkańców powiatu świdnickiego
– Mistrzostwa pracowników branży IT
– Klasyfikacja drużynowa
– Klasyfikacja Półmaratonów Dolnośląskich
CEL IMPREZY
– popularyzacja biegów masowych, jako najprostszej formy rekreacji;
– upowszechnianie ochrony i promocja zdrowia;
– krzewienie aktywności ruchowej osób w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności;
– rozbudzanie potrzeby systematycznego ćwiczenia u osób nieaktywnych ze wszystkich środowisk, grup wiekowych i zawodowych
– promocja Miasta Świdnica, Powiatu Świdnica, Gminy Świdnica
– sportowe zamknięcie sezonu biegowego
ORGANIZATOR
Fundacja WROACTIV
Współorganizatorzy: Miasto Świdnica, Powiat Świdnica, Gmina Świdnica
TERMIN I MIEJSCE
9 listopada 2024
start: godz. 12:00, Rynek
meta: stadion OSIR
biuro zawodów: Hala Sportowa, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 29, czynne 8 listopada 2024 r. (piątek) w godz. 17.00 – 20.30 oraz w dniu 9 listopada 2024 r. (sobota) w godz. 8.00-11.00.
Pobiegnie w szczytnym celu
Już po raz piąty triathlonista z klubu Żelazna Świdnica – Radosław Jasiczek postara się pomóc potrzebującemu dziecku podczas RST Półmaratonu Świdnickiego. Tym razem świdniczanin pobiegnie wspólnie z Adrianem Rawskim, który doznał mózgowego porażenia dziecięcego.
– Pierwszy półmaraton przebiegłem w 2018 roku z Mateuszem Ostrowskim, potem kilka startów w triathlonach, biegach na 5 i 10 km. Powstała inicjatywa, aby co rok biegać już z wózkiem i pomagać dzieciom oraz rodzinom, które tego potrzebują. W tym roku pobiegnę już z piątym dzieckiem, a będzie nim Adrian Rawski – przekazuje Radosław Jasiczek.
– Aktywnie i charytatywnie… To hasło naszej tradycyjnej akcji pomocowej. Tym razem wsparcie kierujemy dla Adriana Rawskiego, który jest jednym z trojaczków i jako jedyny doznał mózgowego porażenia dziecięcego. Rozwój umysłowy przebiega prawidłowo, natomiast sprawność ruchowa jest ograniczona i musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Adrian jest pod opieką Fundacja Słoneczko. jeżeli ktoś ma wyjątkową rzecz, voucher na usługę itp., którą może przekazać na loterię, to zapraszamy do kontaktu. Z Adrianem pełny półmaraton pobiegnie człowiek z mega serduchem – Radek Jasiczek z klubu Żelazna Świdnica. Do wsparcia akcji włącza się Sołectwo Opoczka, które zorganizuje sprzedaż ciast w biurze zawodów. Tam również będzie można nabyć losy po 5 zł. Biegamy i pomagamy! – dodają organizatorzy RST Półmaratonu Świdnickiego.
Na rywalizujących zawodników będą czekać tradycyjnie kibice. Jak informują organizatorzy, na trasie będzie rozlokowanych aż 13 stref kibicowania.
Tak było w ubiegłym roku – zwycięzcy:
W „Dzikiej Piątce” – biegu na dystansie 5 kilometrów do mety dotarło 255 osób. Wśród panów najszybszy okazał się Jakub Pawiłojć ze Świebodzic. Triumfator uzyskał czas 17:36, dość wyraźnie pokonując swoich konkurentów. Podium obsadzili ponadto Łukasz Dyczkowski z Kamiennej Góry (17:55) i Sergiusz Solarski z Wałbrzycha (18:03). W kategorii pań na piątce najlepsza była Justyna Wołowicz ze Świdnicy, dobiegając do mety w czasie 19:38. Dominika Sasin ze Świdnicy była druga (20:20), a Justyna Napierko trzecia (Kamienna Góra – 20:40).
Na połówce królewskiego dystansu zwyciężył w kategorii open Andrzej Witek z Wrocławia (1:08:41). Dodajmy, iż to wynik o około 2,5 minuty lepszy niż przed rokiem. Za nim na podium uplasowali się Jacek Stadnik z Zielonej Góry (1:12:14) oraz Kamil Mańkowski z Wrocławia (1:12:55). W klasyfikacji pań najszybsza była świdniczanka Sonia Rozumkiewicz (1:24:12), wyprzedzając Annę Czerw z Trzebnicy (1:25:28) i Magdalenę Bednarczyk ze Strzegomia (1:26:01). Bieg główny ukończyło łącznie 1112 kobiet i mężczyzn.
Szczegółowe wyniki pod linkiem: https://wyniki.datasport.pl/results4439/indexnew.php
/MDvR/