Pojawiła się nowa, wyjątkowa srebrna moneta. Upamiętnia ważne wydarzenie w Poznaniu

1 godzina temu

Narodowy Bank Polski upamiętnił bohaterów poznańskich protestów społecznych z czerwca 1956 roku. Do oficjalnej sprzedaży trafiła właśnie unikatowa, srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł.

Tak wygląda nowa moneta upamiętniająca Poznański Czerwiec

Na rewersie monety przedstawiono wizerunki poznańskich robotników niosących transparent z programowym hasłem Czerwca 1956: „Chcemy chleba”, a także górującą nad nimi sylwetkę czołgu, który symbolizuje zapowiedź ich ofiary. Po ich lewej stronie została umieszczona symboliczna podobizna poznańskiej tramwajarki unoszącej biało-czerwoną flagę. Na awersie monety widnieje natomiast wizerunek dwóch pozostałych tramwajarek z polską flagą oraz wizerunek orła.

Źródło: Narodowy Bank Polski

Moneta trafiła do sprzedaży w limitowanym nakładzie

Moneta o nominale 20 zł jest wykonana ze srebra o próbie 999, ma wymiary 28,00 × 40,00 mm i masę 28,28 g. Jej nakład emisyjny wynosi do 7000 sztuk. Monetę można kupić we wszystkich Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner, a jej koszt wynosi 610 zł.

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego została zaplanowana na 21 lipca 2026 roku. Tego dnia bank centralny wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 20 zł – „1 złoty II Rzeczypospolitej”. Będzie to kolejna odsłona popularnej serii „Historia monety polskiej”.

https://zwielkopolski24.pl/wiadomosci/w-poznaniu-powstaje-nowy-gigant-polskiego-przemyslu-obronnego-podpisano-wazne-dokumenty/N24rlCMYce4b3iZvnNLt
Idź do oryginalnego materiału