Już po raz 26. w Świdnicy odbył się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, do którego włączyli się przedstawiciele placówek opiekuńczych, rehabilitacyjnych, edukacyjnych i warsztatów terapii zajęciowej z całego regionu, a także członkowie Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych przypada 5 maja. W Polsce to również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, podczas którego organizowane są wydarzenia, które mają podkreślić, iż każdy ma prawo do uczestnictwa w życiu społecznym i szacunku. Świdnickie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyły się w środę, 7 maja.
– Już po raz dwudziesty szósty chodzimy ulicami Świdnicy. Jesteśmy razem, żeby mówić o tym, iż wszyscy jesteśmy tacy sami. Wszyscy mamy prawo do pięknego, otwartego życia, w którym możemy robić to, co się nam zamarzy. Mamy swoje obowiązki, pracę, dom i zajęcia w warsztatach terapii, ośrodkach rehabilitacyjnych, szkołach i przedszkolach. Możemy też odpoczywać i pięknie się bawić – podkreślała Jadwiga Roniewska-Ciupak, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie.
– Nie tylko mieszkańcy naszego miasta oraz powiatu, ale również całej Polski i Europy – jest w końcu Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – wiedzą, iż są takie osoby. Osoby te oczekują godności, szacunku i empatii, ale też wspomagania. Mamy placówki, ale brakuje nam mieszkań. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną dojrzewają, są coraz starsze i brakuje im wsparcia opiekunów lub rodziców. Świdnickie koło PSONI tworzy mieszkania wspomagane. Budujemy piękny budynek z 10 mieszkaniami, salami rehabilitacyjnymi dla osób z niepełnosprawnością. Dalej nam brakuje prawie 3 milionów – cały czas szukamy tych środków i dziękujemy za każde wsparcie – mówiła Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W samo południe przez świdnicki Rynek przemaszerowała barwna parada. Po jej zakończeniu rozpoczęły się plenerowe warsztaty prowadzone przez uczestników i opiekunów warsztatów terapii zajęciowej. Równocześnie na scenie, która stanęła przy bocznym wejściu do Świdnickiego Ośrodka Kultury, prezentowali oni przygotowane przez siebie programy artystyczne.






























































































/mn/