Powódź w Dubaju. Zawiniło manipulowanie pogodą?

1 tydzień temu

Ulewy wywołały powódź w Dubaju. Okazuje się, iż winny jej jest fakt, iż władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich manipulują pogodą.

W tym tygodniu ZEA nawiedziły rekordowe opady deszczów. Tylko we wtorek w Dubaju spadło go ponad 10 cm – tyle, ile normalnie odnotowuje się przez cały rok. Miasto było na to zupełnie nieprzygotowane, więc opady wywołały powódź.

Is it the same Dubai that was known as a desert back in the day, that is experiencing this kind of flood? What's really happening to the world's climate?

pic.twitter.com/0MXDLQYURM

— Ijeoma Ebisike (@EbisikeIj) April 17, 2024

Heavy rains cause flash floods across Dubai pic.twitter.com/Jn8FoZCCvQ

— PressTV Extra (@PresstvExtra) April 17, 2024

Heavy rains cause flash floods across Dubai pic.twitter.com/Jn8FoZCCvQ

— PressTV Extra (@PresstvExtra) April 17, 2024

Dubai floods. Brave driver pic.twitter.com/oIynRY9KpF

— CLEAN CAR CLUB (@TheCleanCarClub) April 17, 2024

The Dubai flood warns us – Hey Humen, don't play with nature. If you play with nature, nature will play with you. pic.twitter.com/oZ8I6OEiRQ

— Baba Banaras™ (@RealBababanaras) April 17, 2024

Dubai: Timelapse of the massive storm that caused a historic flood. pic.twitter.com/7WMHnHZnMB

— Sana khan (@ksanaa182) April 17, 2024

Jak informuje Bloomberg, ten deszcz nie był jednak zjawiskiem naturalnym. Władze ZEA szeroko korzystają bowiem z techniki manipulowania pogodą, która nazywa się „sadzeniem chmur” (ang. cloud seeding). Polega na tym, iż chmury są spryskiwane z samolotów lub helikopterów odpowiednią substancją chemiczną, którą najczęściej jest jodek srebra, by wywołać deszcz. ZEA to jedno z najbardziej suchych państw na świecie i jego władze twierdzą, iż jest to konieczne, by nie zabrakło w nim wody dla ludności.

Wygląda na to, iż tym razem ta operacja poszła im zbyt dobrze. Meteorolog z Narodowego Centrum Meteorologii ZEA Ahmed Habib powiedział Bloombergowi, iż dwa samoloty przeprowadziły takie operacje w poniedziałek i wtorek. Łącznie odbyło się siedem takich misji. Wyjaśnił, iż było to rutynowe zadanie – samoloty są wysyłane za każdym razem, gdy tylko meteorolodzy zidentyfikują odpowiednią chmurę. Władze ZEA ogłosiły, iż mimo powodzi w Dubaju sam deszcz był „deszczem dobroci”, bowiem kraj walczy z wzrostem przypadków zgonów na skutek wysokiej temperatury.

Idź do oryginalnego materiału