Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na budowę nowego przystanku kolejowego, który powstanie w Nakle nad Notecią. – Zapewni on lepszy dostęp dla podróżnych do kolei w kierunku Piły oraz Bydgoszczy – informuje kolejowy przewoźnik.
Informację o rozpisaniu przetargu, PKP PLK S.A. przekazały w piątkowym, 15 listopada komunikacie prasowym. Wiadomo, iż zostanie on przeprowadzony w formule projektuj i buduj. – Wyłoniony wykonawca przygotuje dokumentację projektową oraz zrealizuje prace budowlane, których zakończenie planowane jest w czwartym kwartale 2026 roku – informuje Przemysław Zieliński z PKP PLK S.A. i precyzuje, iż środki na realizację tej inwestycji pochodzą z rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025.
Nowy przystanek kolejowy w Nakle nad Notecią. Wiemy, gdzie zostanie wybudowany
Jak precyzuje kolejowy przewoźnik, nowy przystanek kolejowy Nakło nad Notecią Dąbrowskiego powstanie przy przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Dąbrowskiego. – Planujemy budowę dwóch peronów z wygodnymi dojściami, dostosowanymi również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą wiaty, ławki, gabloty informacyjne, czytelne oznakowanie oraz energooszczędne oświetlenie LED – wylicza Zieliński. Nowy przystanek – jak słyszymy w biurze prasowym spółki – ma zapewnić pasażerom lepszy dostęp do kolei w kierunku Piły oraz Bydgoszczy, bo przez Nakło nad Notecią przebiega linia kolejowa nr 18 Kutno – Piła Główna.
Ale to niejedyna zmiana w powiecie nakielskim, bo w samym Nakle równolegle prowadzone są prace budowlane związane z powstaniem nowego przejścia nad torami. – Aktualnie wykonawca zabezpiecza wykopy i budynki przed rozpoczęciem drugiego etapu budowy przejścia, na odcinku od ul. Dworcowej do peronu numer 2 – informuje rzecznik PKP PLK i zaznacza, iż w tej części realizowane są prace wykończeniowe, a dostęp do peronu nr 2 dla osób niepełnosprawnych przez cały czas jest możliwy przez przejście dla pieszych w poziomie szyn. W ramach tej inwestycji, nowe przejście podziemne będzie mieć windy na wejściach oraz na perony 1 i 2, które ułatwią dostęp do kolei wszystkim podróżnym. Budynek dworca oraz perony zostaną połączone z ul. Nową i parkingiem Park & Ride. – Zapewni to integrację różnych środków transportu oraz ułatwi dostęp do kolei osobom dojeżdżającym na stację samochodami, komunikacją publiczną oraz rowerami – podkreśla zespół prasowy kolejowego przewoźnika, precyzując, iż wartość prac wynosi ok. 30 milionów złotych netto, a zakończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku.
PKP PLK o nowych przystankach. „Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolejowej komunikacji”
W ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025, w naszym województwie zrealizowano już część inwestycji. – W województwie kujawsko-pomorskim podróżni korzystają już z nowych przystanków Tuchola Rudzki Most, Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Śródmieście i Grudziądz Rządz, przebudowanych przystanków Bydgoszcz Zachód i Grzybno oraz nowego dojścia do przystanku Grudziądz Mniszek – wylicza Przemysław Zieliński.
Równolegle, oprócz prac w Nakle nad Notecią, w budowie są także dwa nowe przystanki: Trzeciewnica i Dąbrowa Chełmińska Centrum, a do listy podstawowej programu dopisano zadanie dotyczące budowy nowego przystanku, którego robocza nazwa to Brodnica Fabryczna. – W trakcie przygotowania jest program funkcjonalno-użytkowy dla realizacji zadania w formule projektuj i buduj – dodaje PKP PLK.
Podróżni zyskają lepszy dostęp do do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej
– wyjaśnia spółka.
Kolejowy przewoźnik na koniec precyzuje, iż na realizację programu, który ma za zadanie przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu i wspieranie polskiej gospodarki już przeznaczono ponad miliard złotych. – W całym kraju, w rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 uwzględniono 314 lokalizacji. 214 jest na liście podstawowej, a 100 – na liście rezerwowej – kończy biuro prasowe PKP PLK S.A.