W Poznaniu miała miejsce historyczna chwila dla polskiej medycyny. W lokalnym szpitalu przeprowadzono pierwsze w kraju zabiegi operacyjne przetok okołoodbytniczych, wykorzystując innowacyjną metodę autologiczną z zastosowaniem bioaktywnej matrycy fibrynowej.
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu przeprowadził pierwsze w Polsce operacje przetok okołoodbytniczych. Zabiegi te przeprowadzono na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej przy zastosowaniu nowatorskiej metody, która wykorzystuje autologiczną bioaktywną matrycę fibrynową.
Czym jest przetoka odbytu?
– Przetoka odbytu jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do chirurga proktologa –mówi Zuzanna Pankros, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.
Przetoka okołoodbytnicza to nieprawidłowy kanał, który łączy wnętrze odbytnicy lub kanału odbytu z powierzchnią skóry. Powoduje to nawracające infekcje, które często są ciężkie i mogą być związane z bólem oraz wydzielaniem ropy lub krwi. Najczęściej przetoki powstają w wyniku infekcji wewnątrz kanału odbytu. Mogą również występować w przebiegu chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, a także jako powikłania po urazach lub operacjach.
Nowatorska metoda leczenia
Wprowadzona w Poznaniu metoda opiera się na autologicznej bioaktywnej matrycy fibrynowej, która jest pozyskiwana z krwi pacjenta. Termin „autologiczna” oznacza, iż materiał pochodzi od samego chorego, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych. „Bioaktywna” wskazuje, iż materiał wspomaga naturalne procesy gojenia, a „fibrynowa” odnosi się do białka fibryny, które jest najważniejsze w procesie krzepnięcia krwi. Dzięki tej nowatorskiej metodzie możliwe jest przeprowadzenie leczenia przetok w sposób minimalnie inwazyjny, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia zwieraczy odbytu.
Jak działa autologiczna matryca fibrynowa?
Matryca fibrynowa bogata w płytki krwi jest uzyskiwana z odpowiednio przygotowanej krwi pacjenta. Otrzymany materiał jest neutralny dla organizmu i wspiera proces gojenia przetok, co pozwala uniknąć konieczności przeprowadzania rozległych operacji. W trakcie leczenia matryca jest stopniowo wchłaniana przez organizm, a jednoczesne stosowanie antybiotyków potęguje efektywność terapii.
– Zabiegi na naszym oddziale będą pierwszymi operacjami z wykorzystaniem tej metody w Polsce, dając pacjentom nową nadzieję na szybkie i skuteczne wyleczenie – dodaje Zuzanna Pankros.