Na ścianie opuszczonej kamienicy przy ul. Roosevelta 8 zauważono pęknięcia i zmiany strukturalne. Strażacy ewakuowali mieszkańców sąsiednich budynków, tramwaje kursują objazdami.
Aktualizacja, godz. 18.30
Na ul. Roosevelta wyznaczono „strefę zero”, do której nie ma wstępu. Wyłączony z użytkowania jest chodnik przy budynkach, od wysokości kamienicy przy ul. Roosevelta 9 aż do skrzyżowania z ul. Krasińskiego. Chodnik po przeciwległej stronie (bliżej torów kolejowych) jest dostępny dla pieszych.
Z ruchu na tym odcinku wyłączono też torowisko tramwajowe (w obu kierunkach) oraz jezdnię.
W piątek, 13 września, na ścianie opuszczonej kamienicy przy ul. Roosevelta 8 zauważono niebezpieczne pęknięcia. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, którzy ewakuowali z sąsiednich budynków ponad 30 osób. Podstawiono dla nich autobus MPK, w którym mogą się schronić przed deszczem. Zabezpieczono też miejsca noclegowe dla osób ewakuowanych. Na miejscu jest również policja.
Ruch na ul. Roosevelta został wstrzymany od strony ul. Poznańskiej do ul. Dąbrowskiego. Tramwaje kursują objazdami. Nie ma dojazdu do i z pętli: Połabska, Piątkowska oraz do „końcówki” Błażeja. Między przystankiem końcowym Błażeja a pętlą Wilczak wagony jeżdżą wahadłowo. Tramwaje nie zjeżdżają na trasę PST z ul. Roosevelta, ale utrzymany jest ruch na dolnej trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju – od dworca Zachodniego. „Piętnastka” i „szesnastka” kursują dolną trasą PST. 15 – pojedzie z Grunwaldzkiej w stronę Głogowskiej, natomiast linia nr 16 – przez Kaponierę i Głogowską.
Za stan techniczny zabytku odpowiada jego właściciel. Zgodnie z art. 5 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, to on powinien zapewnić warunki w zakresie zabezpieczenia i utrzymania zabytku w jak najlepszym stanie, prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych oraz korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości.
Właścicielem kamienicy są osoby prywatne. Już w 2022 roku Miejski Konserwator Zabytków nakazał zabezpieczenie budynku, a minister wydłużył termin podjęcia działań do 31 sierpnia 2024 roku.
Właściciel budynku wniósł jednak sprzeciw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który do dziś nie rozstrzygnął w sprawie. Do momentu uprawomocnienia ewentualnego wyroku utrzymującego nakaz, Miejski Konserwator Zabytków nie miał możliwości prowadzenia dalszego postępowania.
Wcześniej, w lipcu 2021 r. MKZ nałożył na właściciela karę w wysokości 40 tys. zł. Również ta decyzja w tej chwili jest zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który prowadzi postępowanie.
Zmiany w ruchu
Z powodu zamknięcia ruchu kołowego na odcinku między Mostem Teatralnym a ulicą Libelta część linii tramwajowych zostało skierowane objazdami.
Linia 3 skierowana została do pętli Ogrody,
Linia 7 została skrócona do Zawad,
Linia 9 dojeżdża do Kaponiery a dalej do skrzyżowania Głogowska/ Hetmańska
Linia 10 dojeżdża do Mostu Teatralnego, dalej przez Fredry, Gwarną i Kaponierę – wraca na Dębiec
Linia 11 została skierowna na pętlę Sobieskiego przez dolny odcinek PST
Linia 19 z po dojeździe do Mostu Teatralnego kieruje się do Kaponiery i przez Św.Marcin wraca na Dębiec
Uruchomiono autobusy za tramwaj na trasie:
Kaponiera – Św.Marcin – Al.Niepodległości – Pułaskiego – Al.Wielkopolska – Nad Wierzbakiem – Wojska Polskiego – Niestachowska – Al.Solidarności – pętla Piątkowska – Serbska – Naramowicka – Słowiańska – Murawa – Winogrady – Kaponiera.
AW/poznan.pl/
Fot. Przemysław Łukaszyk