Poznańskie dzielnice – Wilda

8 miesięcy temu

Wilda to w tej chwili jedna z najpopularniejszych dzielnic Poznania. Znajduje się blisko centrum miasta, granicząc od południa z Dębcem, a od strony zachodniej z Łazarzem i Górczynem.

Na popularność Wildy wpływa z jednej strony korzystna lokalizacja – bliskość centrum, dworca kolejowego, a także terenów zielonych, z drugiej strony także bogata oferta kulturalno-sportowa. Wilda wyróżnia się także różnorodnością architektoniczną.

Historia

Wilda po raz pierwszy pojawiła się w źródłach pisanych w 1235 roku, kiedy to Władysław Odonic przekazał poznańskiemu biskupstwu wieś Minikowo wraz z przyległymi gospodarstwami. Jedno z gospodarstw nosiło nazwę Wierzbice. W 1488 roku Wierzbice stały się własnością rodziny Wildów i stąd wzięła się dzisiejsza nazwa dzielnicy. Na początku były to dwie gminy wildeckie – Górna i Dolna. 25 sierpnia 1888 roku połączono je w jedną.

W kolejnych stuleciach Wilda przekształciła się w folwark miejski znany z obfitej produkcji zbóż towarowych, które były głównie przeznaczone dla potrzeb lokalnego przemysłu spożywczego. Po potopie szwedzkim browar należący do folwarku wildeckiego stał się w regionie jedynym poważnym rywalem dla miejskich browarów.

W wyniku zniszczeń spowodowanych potopem szwedzkim Wilda poważnie podupadła. W związku z tym władze Poznania, wspólnie z biskupstwem podjęły decyzję o sprowadzeniu osadników z Bambergu. Pierwsza grupa Bambrów przybyła na Wildę w roku 1747.

Jeszcze pod koniec XIX wieku Wilda była podmiejską gminą znajdującą się poza terenem miasta i stanowiła jego gospodarcze zaplecze. Częścią Poznania stała się 1 kwietnia 1900 roku, tak samo jak dwie inne dzielnice – Łazarz i Jeżyce.

28 czerwca 1956 roku nad ranem wybuchł strajk w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań (w latach 1949–1956 noszących nazwę Zakłady Przemysłu Metalowego im. Józefa Stalina), znajdujących się na ulicy Dzierżyńskiego (dzisiaj ulica 28 czerwca 1956). Wydarzenia te zwane dzisiaj Poznański Czerwiec ‘56 były pierwszymi w powojennej historii Polski wystąpieniami przeciwko władzy ludowej.

Wilda dzisiaj

Wilda stała się w ostatnich latach jedną z najbardziej klimatycznych dzielnic Poznania. W sercu dzielnicy znajduje się Rynek Wildecki, jedno z najbardziej popularnych targowisk w Poznaniu.

Miejscem, w którym mieszkańcy Wildy bardzo chętnie spędzają czas, jest Park Jana Pawła II, czyli Łęgi Dębińskie. Tam też organizowane są koncerty i inne imprezy plenerowe, z których najbardziej znaną są Dni Pyrlandii. I właśnie podczas jednej z takich imprez we wrześniu 2007 w ramach piątych Dni Pyrlandii odsłonięto na Łęgach Dębińskich, Pomnik Pyry. Uroczystość uświetniły koncerty, m.in. zespołu Boney M, Macieja Maleńczuka, Rudiegi Schubertha i zespołu Mr. Zoob.

W pobliżu znajduje się Lodowisko Chwiałka, które cieszy nie tylko młodszych mieszkańców Wildy. Jest to nowoczesny i funkcjonalny obiekt wyposażony w pełnowymiarowe boisko do gry w hokeja na lodzie.
Nad Wartą w okresie letnim funkcjonują plenerowe plaże. realizowane są tam koncerty, czy pokazy kina plenerowego.

Mieszkańcy chętnie również odwiedzają Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, znajdujący się przy ul. Królowej Jadwigi. Są tam ławeczki i plac zabaw, a stąd już tylko krok do Starego Browaru czy na dworzec kolejowy. Na skraju Parku znajduje się największy w Poznaniu Pomnik Powstańców Wielkopolskich.

Dawniej Wilda miała opinię dzielnicy dość niebezpiecznej, często dochodziło do bójek, czy innych niebezpiecznych incydentów, ale to już przeszłość. Dzisiaj Wilda jest miejscem bezpiecznym, dlatego wielu poznaniaków właśnie na Wildzie znajduje swoje wymarzone miejsce do życia.

Na Wildzie mieszkała Barbara Janiszewska-Sobotta, zd. Lerczak, polska lekkoatletka, która dwukrotnie zdobyła tytuł mistrzyni Europy, trzykrotnie reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich, zdobywając brązowy medal na olimpiadzie w Rzymie. Odnosiła sukcesy nie tylko na stadionach lekkoatletycznych, zdobyła także tytuł Miss Sportu. Wyróżniała się wyjątkową urodą, dlatego nazywano ją poznańską Marylin Monroe.

30 kwietnia 2009, przy ulicy Wierzbięcice 41, na ścianie domu, w którym się urodziła, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą jej pamięci.

Podobne artykuły:

Idź do oryginalnego materiału