Prace na Gliniankach. Niebawem radomszczanie będą mogli korzystać z nowoczesnego parku [FOTO]

1 rok temu

Na Gliniankach praca wre. Teren zmienia się z dnia na dzień. w tej chwili prace budowlane prowadzone są przy niecce zbiornika wodnego oraz w górnej części parku. Kompleks wypoczynkowy zostanie oddany do użytku jesienią. Wartość całości zadania to 13 mln złotych.


Kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy po byłej cegielni, buduje się na niemal 7 ha obszarze. Na terenach powstanie m.in. boisko sportowe, sensoryczny plac zabaw, ściana do graffiti czy tężnie solankowe. Na zaawansowanym etapie są również prace budowlane związane z infrastrukturą techniczną oraz ciągami komunikacyjnymi.

Działka zlokalizowana jest pomiędzy ulicami: Matejki, Kamińskiego, Maczka, Grota-Roweckiego i Skłodowskiej-Curie. Główne wejście do terenów turystyczno-rekreacyjnych będzie znajdowało się przy ulicy Matejki, ponadto bramy będą zlokalizowane od strony Grota-Roweckiego, Skłodowskiej-Curie, dwie od strony ulicy Maczka, a parkingi znajdować się będą od ulic Matejki i Grota-Roweckiego.

Co jest w projekcie? (najważniejsze elementy)

1. Scena typu amfiteatr wraz z widownią plenerową.

Amfiteatr zlokalizowany zostanie niemalże w samym sercu parku. Projekt zakłada budowę zadaszonej sceny wraz z widownią, która pomieści około 420 osób. Dodatkowo powstaną dedykowane miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózku inwalidzkim. Przeniesione zostaną tutaj niektóre wydarzenia związane z Dniami Radomska. Amfiteatr będzie służył ciekawym wydarzeniom kulturalnym, a także pełnił funkcję rekreacyjną – jako miejsce do wypoczynku w słoneczne i ciepłe dni.

2. Stalowo-szklana interaktywna kładka z efektem pękającego szkła.

To innowacyjny w skali całego kraju element architektury parku. Kładka zostanie zlokalizowana między dwoma nasypami tworząc szklany taras na wysokości 4 m. Szklane przejście zostanie wyposażone w interaktywne ekrany LCD imitujące pękanie szkła w momencie przejścia. Jest to rozwiązanie zaczerpnięte z popularnego i jedynego na świecie mostu szklanego w Chinach, który bije rekordy popularności wśród turystów z całego świata.

3. Ściana 3D do tworzenia grafik.

Ściana w kształcie trójkąta o wysokości 3 metrów będzie służyła do wyrażania artystycznej ekspresji użytkowników parku, a w szczególności młodzieży. Powstała ściana będzie pełniła funkcję jednej z innowacyjnych w skali województwa atrakcji turystycznych. Ponadto budowa jej będzie miała na celu zmniejszenie aktów wandalizmu, do których dochodzi na skutek malowania ścian budynków, przez brak miejsc, w których można tworzyć street art’ową sztukę bez łamania prawa.

4. Zespół fontann multimedialnych.

To układ atrakcji wodnych z dyszami, tunelem i ekranem wodnym sterowanymi sygnałem cyfrowym. Nowoczesna fontanna multimedialna będzie świetną atrakcją turystyczną oraz miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców.

5. Zielone ściany.

Powstaną we wschodniej części terenu, w miejscu naturalnych nierówności, na skarpie. Poza funkcją estetyczną budowa zielonej ściany umożliwi odpoczynek i ochłodę w ciepłe dni w przyjemnym otoczeniu natury. Zieleń wzdłuż granic działki stanowić będzie także element izolacyjny, który zapewni miejsce do odpoczynku bez hałasu. W ramach tej pozycji ujęto także montaż budek dla ptaków, domków dla jeży, psich stacji oraz poidełek dla pszczół i owadów. Minimalna powierzchnia ściany zielonej to 160,0 m2.

6. Plac do gier.

To specjalnie zaprojektowana strefa zabaw i sportu o nawierzchni trawiastej da możliwość zabawy w berka, „zbijaka”, czy badmintona. Dorośli uzyskają natomiast przestrzeń do uprawiania yogi, czy stretchingu. Utworzenie placu do gier będzie elementem zachęcającym do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu.

7. Strefa chillout.

Przestrzeń ta powstanie w zachodniej części działki i podzielona będzie na dwie funkcje:

  • strefa do leżenia na trawie – nawierzchnia trawiasta przeznaczona na relaks, odpoczynek, zabawy na świeżym powietrzu na łonie natury,
  • strefa z siedziskami.

8. Strefa rekreacji rowerowej.

W skład strefy rekreacji rowerowej wejdą takie elementy jak:

  • Tor trialowy
  • Skatepark
  • Pumptruck
  • Strefa dirt

9. Boiska.

W północno-wschodniej części działki planuje się zlokalizowanie 3 boisk do gier:

  • boisko zielone do gry w piłkę nożną (wymiary: 24×12 m),
  • dwa boiska wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej (wymiary: 24×12 m): do gry w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę oraz tenis.

10. Sensoryczny plac zabaw.

Wydzielony zostanie w północno-wschodniej części parku. Nowy plac zabaw będzie zachęcał do aktywności i rozwijał świadomość ruchową dzieci. Elementy zlokalizowane na placu będą w kolorze niebieskim, jest to kolor nadziei, jednocześnie posiada kojące działanie na osoby ze spektrum autyzmu i zaburzenia rozwojowe.

11. Ścianka wspinaczkowa.

W ramach projektu powstanie ścianka wspinaczkowa, która zlokalizowana zostanie przy skarpach we wschodniej części parku.

12. Górka saneczkowa.

Nasyp zgodnie z projektem zagospodarowania terenu, zlokalizowany zostanie we wschodniej części parku. Wykorzystywany będzie w szczególności w okresie zimowym do sportów zimowych.

13. Mini golf.

W ramach projektu we wschodniej części działki wydzielona zostanie przestrzeń na pole do gry w mini golfa.

14. Staw.

Wydzielony w północno-wschodniej części działki kompleks wodny podzielony zostanie na dwie strefy: miejsce karmienia ptaków oraz strefę widokową z siedziskami.

Na realizacje Glinianek miasto otrzymało 7,5 mln zł z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.



Poniżej wizualizacja projektu.

Idź do oryginalnego materiału