Protestujący rolnicy zapowiadają masowy powrót na ulice polskich miast. Czy rząd przez cały czas będzie „grał na przeczekanie”?

1 tydzień temu

Polscy rolnicy przygotowują się do kolejnej odsłony trwającego od 9 lutego strajku. Tym razem zapowiadają wspólny protest ze związkowcami NSZZ „Solidarność”.

Demonstracja organizowana przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz NSZZ „Solidarność” jest zaplanowana na 10 maja. Uczestnicy strajku rolników mają zebrać się o godzinie 12.00 na placu Zamkowym. Dokładna trasa manifestacji nie pozostało znana.

„Polacy muszą zdawać sobie sprawę, iż następstwa wprowadzenia w życie Zielonego Ładu są śmiertelnie niebezpieczne”, napisał w serwisie X szef NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda. Z kolei w wystosowanym oświadczeniu mającym związek ze strajkiem zwrócił on uwagę, iż demonstracja „nie ma charakteru politycznego”, tylko jest to „apolityczny protest Polaków, którzy są zaniepokojeni i pokrzywdzeni szkodliwą polityką klimatyczną Unii Europejskiej”.

Ostatni strajk organizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność w Warszawie odbył się 6 marca. Wówczas doszło do zamieszek z policją. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zostały one wywołane przez specjalnie oddelegowanych do tego prowokatorów. Ostatecznie zatrzymano 55 osób.

Strajk rolników to odpowiedź polskich gospodarzy m.in. dla założeń Zielonego Ładu, czyli pakietu ustaw, które mają pozwolić Unii Europejskiej na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. „Protesty rolników, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy, najwidoczniej przynoszą efekt, ponieważ, jak zapowiedział w zeszłym tygodniu unijny komisarz do spraw rolnictwa, Janusz Wojciechowski, część założeń Zielonego Ładu zostanie zmieniona. Wymienił on m.in. obowiązek ugorowania. Ten zostanie zniesiony i zastąpiony ekoschematem, za który rolnicy będą otrzymywać pieniądze”, przypomina Interia.pl.

Źródło: Interia.pl

TG

KPO a podatki od aut spalinowych. Sprawdź co planuje resort klimatu

Idź do oryginalnego materiału