Przenoszenie tytułu własności pojazdu po śmierci właściciela

bialyorzel24.com 2 dni temu

Pojazdy często stanowią część majątku osoby po jej śmierci. W niektórych przypadkach możliwe jest przekazanie pojazdów bardzo gwałtownie po śmierci właściciela, a czasem choćby bez konieczności uzyskiwania postanowienia sądu spadkowego.

Jeśli do masy spadkowej po zmarłym należy samochód, trzeba zadbać o dopełnienie formalności związanych z przeniesieniem jego własności i ubezpieczeniem przez nowych właścicieli. Fot. Archiwum WEM

Wyjątkowe traktowanie pojazdu jako „majątku wolnego od roszczeń”

Jeżeli nabywcą pojazdu po śmierci właściciela jest małżonek zmarłego lub, jeżeli zmarły nie miał małżonka, jego dzieci, a zmarły mieszkał na Florydzie w chwili śmierci, nowy właściciel może mieć prawo do uzyskania statusu „majątku wolnego od roszczeń” dla pojazdu. Zgodnie z przepisami Florydy, majątek taki jest chroniony przed wszelkimi roszczeniami skierowanymi przeciwko masie spadkowej, z wyjątkiem zabezpieczonych roszczeń dotyczących samego pojazdu i może zostać przekazany bezpośrednio małżonkowi lub dzieciom po uzyskaniu zgody sądu na nadanie pojazdowi statusu „majątku wolnego od roszczeń”.

Pojazd może zostać oznaczony jako majątek wolny od roszczeń poprzez złożenie Wniosku o Określenie Majątku Wolnego od Roszczeń do sądu spadkowego. Wniosek ten składany jest zgodnie z procedurą określoną w przepisach. Zgodnie z prawem Florydy można oznaczyć jako majątek wolny od roszczeń maksymalnie dwa pojazdy, jeżeli spełniają one następujące warunki: (1) ważą mniej niż 15,000 funtów, (2) są zarejestrowane na nazwisko zmarłego oraz (3) były regularnie używane przez zmarłego lub członków jego najbliższej rodziny jako pojazdy osobiste.

Jeśli małżonek lub dzieci zmarłego nie złożą wniosku o określenie majątku wolnego od roszczeń w ciągu czterech miesięcy od doręczenia zawiadomienia o administracji spadkowej lub w ciągu czterdziestu dni od zakończenia postępowania dotyczącego ważności testamentu lub innych kwestii związanych z majątkiem, zostaną uznani za rezygnujących z prawa do takiego statusu. Po uzyskaniu zgody sądu pojazd może zostać przekazany bezpośrednio małżonkowi lub dzieciom.

Proces przeniesienia tytułu własności pojazdu

Niezależnie od tego, czy pojazd jest traktowany jako majątek wolny od roszczeń, wnioski o przeniesienie tytułu własności muszą być składane w Biurze Podatków w hrabstwie, w którym mieszkał zmarły. jeżeli właściciel pojazdu zmarł bez testamentu, spadkobierca może złożyć Wniosek o Certyfikat Tytułu Własności z/o Rejestracją (Formularz 82040), dołączając oświadczenie, iż majątek nie jest zadłużony, a małżonek i spadkobiercy uzgodnili podział majątku. W przypadku śmierci właściciela pojazdu na podstawie testamentu spadkobierca składa Formularz 82040 wraz z poświadczoną kopią testamentu (jeśli testament został zatwierdzony przez sąd spadkowy) oraz oświadczeniem, iż majątek jest wystarczająco płynny, by pokryć wszystkie roszczenia.

Bez względu na to, czy właściciel zmarł „testate” (z testamentem) czy „intestate” (bez testamentu), spadkobierca musi złożyć poprzedni certyfikat tytułu własności lub, o ile to niemożliwe, przedstawić odpowiedni dowód na prawo do pojazdu. Po zapłaceniu opłaty i złożeniu odpowiedniego wniosku departament może wydać nowy certyfikat tytułu własności.

Formularze do pobrania dostępne są na stronie internetowej Departamentu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Pojazdów Mechanicznych: www.hsmv.state.fl.us.

Ubezpieczenie pojazdu po śmierci właściciela

Warto również sprawdzić polisy ubezpieczeniowe pojazdów, aby określić, czy wygasają one w momencie śmierci właściciela, czy też przez cały czas chronią majątek w przypadku wypadku. jeżeli polisa obejmuje członków rodziny, mogą oni być przez cały czas objęci ochroną. jeżeli jednak polisa wygasa po śmierci właściciela, zaleca się, aby nie używać pojazdu do czasu przeniesienia tytułu własności i uzyskania nowego ubezpieczenia.

Podsumowanie

Proces przenoszenia tytułu własności pojazdu po śmierci właściciela może być skomplikowany, ale w wielu przypadkach możliwe jest szybkie i bezproblemowe przekazanie pojazdu małżonkowi lub dzieciom zmarłego. najważniejsze jest jednak spełnienie odpowiednich wymagań prawnych i złożenie odpowiednich wniosków w sądzie spadkowym oraz Biurze Podatków, aby upewnić się, iż przeniesienie tytułu zostanie przeprowadzone zgodnie z prawem.

Jovita Wysocka Ahava jest prawnikiem zajmującym się prawem spadkowym oraz powypadkowym. Jest współwłaścicielem Ahava Legacy Law i ma 25 lat doświadczenia w prowadzeniu różnorodnych spraw cywilnych i sądowych. Jej największe sukcesy i osobista satysfakcja jako adwokata wynikają z pomagania klientom i ich rodzinom w zachowywaniu ich dziedzictwa oraz przywracaniu ich życia do normy po poważnym wypadku. Pani Wysocka Ahava reprezentuje klientów na całej Florydzie. Można się z nią skontaktować pod numerem telefonu 727-677-8804 lub mailem [email protected].

Ten artykuł ma na celu wyłącznie informacje, a nie porady prawne.

Idź do oryginalnego materiału