Radio 7 Toronto online – wszystko co warto wiedzieć. – odcinek 3

bejsment.com 2 dni temu

Agata: Przypomnijmy, iż 28 lutego będzie nadana ostatnia audycja Radia 7 Toronto na falach AM. Jak się do tego przygotować?
Maciek: Bardzo wiele osób słucha nas w sposób tradycyjny, czyli dzięki radia na falach AM w domu, samochodzie czy na cottage. Prosta obsługa – wystarczy włączyć radio pomiędzy 6:00 a 9:00 rano i jesteśmy. Nam też się to podoba, ale… mało kto zdaje sobie sprawę, iż koszt używania nadajnika, by naszą audycję transmitować, wynosi ponad
24 000 dolarów miesięcznie. Dla naszych kochanych słuchaczy to przyjemność, dla nas – walka, jak zapłacić tak horrendalną sumę za nadawanie programu. W przeszłości, kiedy nie było innych alternatyw, mieliśmy wielu ogłoszeniodawców. Dziś wielu z nich wybiera social media, ale my pozostajemy z nadajnikiem do opłacenia.
Wielokrotnie próbowaliśmy namówić naszych słuchaczy do wsparcia finansowego naszego radia, proponując Klub Przyjaciół Radia 7 Toronto. Owszem, mamy po latach około 250 wiernych Przyjaciół, którym serdecznie dziękujemy. Są oni bardzo ważni w naszym budżecie, ale potrzebowalibyśmy w ciągu miesiąca ponad 2000 nowych Przyjaciół, by utrzymać naszą audycję na falach AM. Jesteśmy marzycielami, ale nie szaleńcami. To się nie wydarzy. Przykro nam, ale nie mamy innego wyjścia, bo dalsza płonna nadzieja tylko powiększa długi.
Przypomnę jednak, iż już od czterech lat nadajemy ten sam program równolegle, używając internetu. Program jest w lepszej jakości, ma lepszy zasięg, bo światowy, oraz oferuje elastyczność odsłuchu. Co to oznacza? Jakość jest lepsza, bo nie ma trzasków i zakłóceń jak w starej technologii fal radiowych. Zasięg jest lepszy, bo jesteśmy dostępni na całym świecie: od Ontario, przez Kanadę, aż po Europę. Wystarczy dostęp do internetu, który jest teraz wszędzie. Elastyczność – jeżeli zaspałeś lub nie miałeś czasu w słuchanie nas w czasie regularnego programu na żywo, wystarczy wejść na naszą stronę www.radio7toronto.com i posłuchać naszego archiwum, które odtwarza stałe audycje z dwugodzinnym opóźnieniem i trzyma je do tygodnia wstecz. Jak wspomniałem, przechodzimy na internet 28 lutego 2025, ale już teraz możesz nas słuchać, używając naszej „stacji internetowej”. Audycja się nie zmienia, zmienia się tylko sposób odbioru – na lepszy!

Agata: Słucha nas wielu seniorów, używając starych odbiorników radiowych. Jak mogą oni nas słuchać, kiedy radio przestanie działać?
Maciek: Niestety, jesteśmy zmuszeni do zmiany odbiorników, ale audycja pozostaje taka sama. Dlatego zapraszamy seniorów do małego wysiłku w zmianie odbiornika. Najprostsza opcja to używanie telefonów komórkowych, tabletów lub komputerów. W przypadku telefonów nie jest choćby potrzebny stały internet – wystarczy pakiet danych, który każdy telefon ma w abonamencie. Wystarczy wpisać w Google www.radio7toronto.com, nacisnąć symbol strony internetowej i już jesteście w naszym Radio 7. jeżeli robicie to po raz pierwszy, możecie poprosić wnuczka lub dziecko o pomoc. Ale jak raz to zrobicie, będzie łatwo.

Używając tabletów czy komputerów, pozostało łatwiej, gdy mamy dostęp do internetu. Każdy, kto ma skrzynkę z Polską Telewizją, ma też internet w domu i może łatwo się podłączyć bez dodatkowych kosztów. Ponownie, w razie problemów, poproście dzieci lub wnuczki o jednorazowe ustawienie.
Są jednak starsze osoby, które nie mają potrzeby posiadania telefonu komórkowego, ale mają Polską Telewizję, czyli również internet. Takie osoby mogą zakupić głośnik w systemie Alexa, który reaguje na komendę głosową, np. „Alexa, włącz Radio 7 Toronto”. To łatwe w obsłudze, a my chętnie pomożemy wytłumaczyć, jak to działa. W chwili obecnej pracujemy też nad specjalnym, prostym odbiornikiem internetowym, który będzie miał tylko przełącznik ON/OFF i będzie odtwarzał Radio 7 Toronto. Powinniśmy mieć te „radia internetowe” w połowie lutego, a zainteresowani mogą zgłaszać się do Stefana. My te radia dostarczymy i zainstalujemy.

Agata: Co, jeżeli ktoś nie ma telefonu komórkowego? Czy są inne sposoby, aby nas słuchać?
Maciek: Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, tablet, laptop czy głośnik Alexa to świetne alternatywy. Nam zależy na naszych słuchaczach i chętnie pomożemy w znalezieniu najlepszego rozwiązania. Ale to działa w dwie strony – słuchaczom też powinno zależeć, by próbować się z nami połączyć. Internet jest w tej chwili wszędzie i często dostępny bezpłatnie. Można skorzystać z Wi-Fi i uniknąć dodatkowych opłat.
Zalety słuchania nas przez internet są niezaprzeczalne – możecie nas słuchać 24/7, a nie tylko przez 3 godziny, 5 dni w tygodniu. Zapraszamy do kontaktu – chętnie pomożemy w przejściu na nowoczesną technologię!

Idź do oryginalnego materiału