Co robić w przypadku, gdy zauważymy nieprzytomną osobę? W jaki sposób udzielić jej pomocy i z kim się kontaktować w takiej sytuacji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać w kieleckiej Galerii Korona. W sobotę (12 października) podczas akcji „Pierwsza pomoc – dodaj do ulubionych” ratownicy Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach uczyli, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.
Krzysztof Kwiecień, ratownik medyczny świętokrzyskiego centrum podkreśla, iż w sytuacji zauważenia osoby, która leży nieprzytomna np. na ulicy należy jak najszybciej sprawdzić jej stan, ocenić bezpieczeństwo, a w razie potrzeby niezwłocznie przystąpić do udzielania pomocy.
– jeżeli taka osoba nie reaguje na nasz głos, można do niej podejść i delikatnie nią potrząsnąć trzymając za barki i mówiąc do niej. o ile i to nie przynosi efektu, należy sprawdzić jej oddech. W tym celu wskazane jest udrożnienie dróg oddechowych. Jedną rękę kładziemy na czoło, dwa palce pod brodę, a następnie odchylamy mocną głowę do tyłu do naciągnięcia przedniej części szyi. Przez kolejne dziesięć sekund sprawdzamy, czy poszkodowany oddycha poprzez przyłożenie ucha do ust i nosa. Wskazane jest także obserwowanie klatki piersiowej – tłumaczy.
Ratownik dodaje, iż w ciągu dziesięciu sekund osoba udzielająca pomocy powinna wyczuć minimum dwa oddechy. W przypadku ich braku lub wystąpienia tylko jednego oddechu należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
– Bez względu na wiek i płeć osoby poszkodowanej, odsłaniamy klatkę piersiową tak, by prawidłowo określić miejsce uciśnięć. Nieprzytomny musi leżeć na twardym i płaskim podłożu. Pamiętajmy, iż powinniśmy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej naprzemiennie z dwoma wdechami – podkreśla.
W trakcie udzielania pomocy ważne jest także wezwanie na miejsce służb ratunkowych. W tym celu można skorzystać z numerów 999 lub 112. Dyspozytorowi należy przekazać informacje o stanie poszkodowanej osoby, a przede wszystkim to, iż jest nieprzytomna i nie oddycha.