„Razem, by nigdy więcej”. Zgierzanie na międzynarodowych uroczystościach wyzwolenia obozu Gusen

3 godzin temu

"Naród, który nie pamięta swojej przeszłości, skazany jest na jej powtórne przeżycie."

W 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen w Austrii odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary nazistowskiego terroru. W międzynarodowym wydarzeniu, któremu towarzyszy hasło "Razem, by nigdy więcej!", wzięła udział delegacja powiatu zgierskiego i miasta Zgierza, by uczcić pamięć wszystkich pomordowanych oraz upamiętnić jednego z nich - Jakuba Stefana Cezaka, pedagoga i społecznika, który zginął właśnie w Gusen.

Podczas uroczystości, wicestarosta zgierski Sebastian Dunin oraz prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski przekazali pamiątkowa tablicę poświęconą Cezakowi. Jej treść przywołuje jego los jako przedstawiciela polskiej inteligencji, która padła ofiarą systemowej eksterminacji.

"Przygotowaną w Polsce tablicę przekazujemy dzisiaj z prośbą, aby w miejscu uświęconym krwią zamęczonych ofiar - wśród których był także Jakub Stefan Cezak - znalazła godne miejsce i przypominała o losie obywateli wielu państw Europy i świata" - napisano w liście przekazanym wraz z tablicą.

Jakub Stefan Cezak został aresztowany przez Niemców 7 maja 1940 roku. Deportowany do Gusen - filii obozu Mauthausen, uznawanego za jeden z najcięższych i najbardziej bezwzględnych niemieckich obozów - zmarł z wycieńczenia 18 października tego samego roku. Jego prochy spoczywają na cmentarzu przy ul. Piotra Skargi w Zgierzu, a pamięć o nim wciąż trwa - jego imię noszą szkoła oraz jedna z ulic miasta.

Uroczystości w Gusen zgromadziły delegacje z wielu państw, rodziny ofiar oraz młodzież, która daje świadectwo ciągłości pamięci. Wspólny przemarsz, chwile milczenia, modlitwa, wspólne odśpiewanie hymnu przypomniały nam, jak ważna jest pamięć i nadzieja, iż to, co się wydarzyło w mrocznych czasach XX wieku, nigdy się nie powtórzy.

Idź do oryginalnego materiału