Dworzec PKP Rzeszów Główny miał być przebudowany do połowy ub. roku, ale dotąd inwestycja w ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego nie została jeszcze zakończona. Okazało się, iż prace trzeba wydłużyć. Konieczne są bowiem roboty zamienne w zakresie wykonania w innej technologii konstrukcji budynku. To z kolei oznacza też wzrost kosztów.
Jeszcze trzy lata temu koszt przebudowy budynku dworca Rzeszów Główny oszacowano na 23 mln zł. By je pokryć dodatkowe koszty modernizacji, spółka PKP SA musi złożyć wniosek o środki unijne z nowej perspektywy unijnej na lata 2021 – 2027.
Podczas robót, które wykonuje firma Budimex, stwierdzono różnicę w stanie konstrukcji w porównaniu do tego, co zapisane jest w dokumentacji, przedstawionej w postępowaniu przetargowym. Dlatego trzeba było zmienić zakres robót. W ub. roku, po stwierdzeniu tych faktów i negocjacjach, podjęto decyzję o wydłużeniu prac do stycznia przyszłego roku.
Remont dworca trwa, podróżni czekają na pociąg w kontenerze
Agnieszka Jurewicz z biura komunikacji i promocji PKP SA, informuje, iż na opóźnienie prac mają wpływ prowadzone prace archeologiczne oraz wykonanie w inny sposób konstrukcji budynku dworca. Teraz realizowane są prace przy wzmacnianiu ścian budynku dworca i wymiany stropów kondygnacyjnych.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Dworzec PKS w Rzeszowie powstanie… później. Biuro Rozwoju musi poprawić błędy
Budynek dworca PKP w Rzeszowie wyłączono z użytku, co oznacza iż podróżni czekają na pociąg w kontenerze. Ten postawiono obok pierwszego peronu. W nim także można kupić bilety. W związku z opóźnieniem robót przy przebudowie dworca, pasażerowie przez cały czas będą zmuszeni korzystać z tego tymczasowego dworca. Jak długo? Co najmniej do 2025 r., bo właśnie wtedy mają zostać ukończone prace przy remoncie.
Budynek dworca Rzeszów Główny ma zachować swój modernistyczny charakter. Został on zmieniony w latach 60. XX w. Z kolei jeszcze w 2008 r. wprowadzono elementy z XIX w. czyli początków istnienia kolejowej stacji w Rzeszowie.
Za modernizacją budynku dworca odpowiada PKP, ale jest też część miejska Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, którą zrealizowało miasto. W jej ramach wybudowano już parking podziemny, przebudowano także plac dworcowy oraz układ dróg obok dworca.
_____
ZOBACZ TEŻ: Parking obok dworca PKP w Rzeszowie gotowy, a ceny nieznane