Renta wdowia to inicjatywa Lewicy, jej gorącym orędownikiem od lat był obecny senator Piotr Woźniak. Przepisy wprowadzające to nowe świadczenie wejdą w życie od stycznia 2025 r. Na ich mocy możliwe będzie łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Chodzi o wsparcie finansowe osób, które pobierają emeryturę bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy, a które straciły współmałżonka.
Renta wdowia – jaka będzie wysokość nowego świadczenia?
– w tej chwili wdowa lub wdowiec może pobierać jedno świadczenie, zwykle wyższe lub wybrane przez siebie, czyli rentę rodzinną albo pierwotne świadczenie, czyli emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy bądź emeryturę rolniczą – opisuje Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu.
W przyszłym roku renta wdowia sprawi, iż pojawią się nowe możliwości. Osoba będzie miała wybór:
- albo zachować swoją emeryturę i pobierać 15 proc. po zmarłym współmałżonku,
- albo przejąć jego emeryturę i zachować 15 proc. swojej.
– Od początku 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone do 25 proc. Taki wybór będzie dotyczył osób, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej – wylicza.
Sebastian Szczurek zaznacza, iż nowe świadczenie w połączeniu z dotychczasowymi nie może być wyższe, niż trzykrotność najniższej emerytury. Ta wynosi teraz 1780,96 zł, więc górny limit to 5342,88 zł.
– Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. jeżeli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie będzie pomniejszone o kwotę przekroczenia – zaznacza.
Renta wdowia nie dla wszystkich. Kto może z niej skorzystać?
Uwarunkowań nowego świadczenia jest więcej. Sebastian Szczurek informuje, iż tzw. renta wdowia przysługuje wyłącznie po ostatnim małżonku. jeżeli ktoś potem wstąpi w nowy związek małżeński, straci prawo do nowego świadczenia.
Na tym nie koniec. To, iż ktoś stracił współmałżonka nie oznacza, iż automatycznie zyskuje prawo do renty wdowiej. Trzeba też spełnić poniższe warunki:
- mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn),
- do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
- nie pozostawać w tej chwili w związku małżeńskim.
Wnioski od stycznia 2025, ale można też coś zrobić już teraz
– Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeżeli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. jeżeli dotąd nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, mogą jeszcze w tym roku złożyć w ZUS wniosek o rentę rodzinną na formularzu ERR – opisuje Sebastian Szczurek.
– Następnie do 30 czerwca 2025 r., należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 r. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie emerytury – zauważa rzecznik ZUS w Opolu.
Wskazuje przy tym dlaczego warto to wszystko zrobić.
– jeżeli ktoś w przyszłym roku złoży wniosek o rentę wdowią, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, to ZUS odmówi przyznania świadczenia z powodu braku prawa do drugiego świadczenia – mówi.
Renta wdowia będzie przyznawana na bazie wniosków. Te będzie można składać w ZUS od 1 stycznia 2025 r. ZUS przyzna prawo do tego świadczenia od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, jednak nie wcześniej, jak od 1 lipca 2025 r.
– Gdy wniosek wpłynie do ZUS do 30 czerwca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r., dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały 6 miesięcy. Osoby, które mają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie muszą dołączać żadnych dokumentów – informuje Sebastian Szczurek.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania