Robot da Vinci trafił do szpitala w Białej Podlaskiej

4 godzin temu

Wyjątkowo efektywne, mało inwazyjne zabiegi chirurgiczne, które ograniczają do minimum powikłania pooperacyjne, to niewątpliwe zalety operowania robotem chirurgicznym da Vinci. Na taki zakup zdecydował się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Właśnie dokonano uroczystego przekazania urządzenia.

Bialski szpital uzyskał na ten cel 5 mln zł z budżetu województwa lubelskiego, a resztę – tj. 2 mln 995 tys. zł – opłacił z wkładu własnego. W uroczystym przekazaniu sprzętu uczestniczył we wtorek 15 października marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz członek zarządu Jarosław Kwasek.

Zakupiony robot pozwoli kadrze medycznej w Białej Podlaskiej na wykonywanie nowoczesną metodą operacji z zakresu ginekologii, urologii i chirurgii. To drugi szpital w regionie, zaraz po Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie, który zakupił robota chirurgicznego.

– Robot da Vinci będzie nieocenionym wsparciem dla szpitala w Białej Podlaskiej. Wykwalifikowana kadra oraz determinacja dyrekcji i zapewnienie o maksymalnej liczbie zabiegów, również dla pacjentów spoza terenu województwa lubelskiego, to najważniejsze idee tego przedsięwzięcia i gwarancja poprawy w zakresie świadczenia usług medycznych w tym regionie. Przykład robota da Vinci na Kraśnickiej w Lublinie, gdzie w ciągu dwóch lat zostało wykonanych 700 zabiegów, pokazuje, iż ten sprzęt jest wykorzystywany z korzyścią dla pacjentów – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Inwestycja obejmuje również pakiet szkoleń dla lekarzy operatorów i pielęgniarek przez wykwalifikowanych inżynierów.

– To przełom w jakości pracy lekarzy i w życiu pacjentów. We wszystkich placówkach, w których zakupiono robota, odnotowano związany z tym przyrost pacjentów – podkreślił dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej Artur Kozioł.

W porównaniu z metodą otwartą i laparoskopową, operacja z użyciem robota da Vinci pozwala na poprawienie wskaźników całkowitego usunięcia nowotworu oraz uniknięcia wielu komplikacji po zabiegu, m.in. powikłań sercowo-naczyniowych, nerkowych, płucnych, nietrzymania moczu czy utraty sprawności seksualnej. Zdecydowanie większa precyzja tych operacji skutkuje zmniejszeniem utraty krwi oraz skróceniem czasu rekonwalescencji. Dla pacjentów operacje z wykorzystaniem robotów wiążą się też z mniejszym bólem. Dzięki operowaniu przez niewielkie otwory, zamiast sporych nacięć, blizny po zabiegu są dużo mniejsze i nie powodują takiego dyskomfortu, jak przy standardowych operacjach.

zdjęcia Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Idź do oryginalnego materiału