Liturgia w Opolu była kontynuacją rozpoczęcia Roku Świętego przez papieża Franciszka w Rzymie. Papież w wieczór wigilijny uroczyście otworzył tzw. święte drzwi do bazyliki św. Piotra. Wcześniej zapowiedział Rok Jubileuszowy w bulli pt. „Nadzieja zawieść nie może”.
Rok jubileuszowy. Zaczęło się 725 lat temu
Tradycja obchodu lat jubileuszowych sięga 1300 roku. Wtedy papież Bonifacy VIII ogłosił w Kościele po raz pierwszy Rok Święty rozumiany jako nadzwyczajny czas Bożej łaski. Początkowo miał obowiązywać co sto lat. Potem kolejni papieże ogłaszali go co pół wieku, a od drugiej połowy XV stulecia co 25 lat. I tak jest aż do naszych czasów.
Opolska liturgii rozpoczęła się uroczystym wniesieniem krzyża ofiarowanego opolskiej młodzieży w roku Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016). W procesji za nim szli – poza biskupami i księżmi – przedstawiciele różnych ruchów, grup i środowisk działających w diecezji. Ustawiono go obok przeniesionej z katedry gotyckiej chrzcielnicy z XV wieku z najstarszym herbem Opola.
– Rok Jubileuszowy przynosi papieski projekt odbudowy nadziei w świecie, w Kościele, w sercach chrześcijan. Otwierając „święte drzwi” w bazylice św. Piotra, papież rozpoczął jubileusz – mówił w homilii biskup Andrzej Czaja. – Obchód tego roku ma nam wszystkim pomóc w pobudzeniu wielkiej i błogosławionej nadziei, której źródłem jest Bóg. Chodzi o nadzieję Ewangelii, miłości i przebaczenia. Papież mówi o potrzebie przywrócenia klimatu nadziei i ufności w świecie. Jako znaku nowego odrodzenia, którego – pisze papież Franciszek – wszyscy pilnie potrzebujemy. (…) Musimy uczynić wszystko – dodaje, by każdy odzyskał siłę i pewność, by patrzeć z otwartą duszą, ufnym sercem oraz dalekosiężnym myśleniem w przyszłość.
– Bóg – jak mówi św. Augustyn – nikogo nie opuszcza, nie zostawia. Dopóki opuszczony nie bywa. Chrześcijańska nadzieja nie ustępuje w obliczu trudności. Opieramy nadzieję w Bogu, ponieważ uwierzyliśmy miłości, jaką Bóg ma ku nam. Mamy pełną ufność na dzień sądu, ponieważ jak On jest, tak i my jesteśmy na tym świecie. Razem, bo on jest z nami. Chrześcijańska nadzieja nie zawodzi i pozwala iść naprzód. (…) Kto nie zna Boga, nie ma nadziei, wiernej nadziei, która podtrzymuje całe życie. Prawdziwą wielką nadzieją człowieka może być tylko Bóg. Żeby mieć więcej nadziei w sercu, trzeba ożywić wiarę.
Tam są kościoły jubileuszowe
Na zakończenie liturgii odczytano biskupi dekret ustanawiający w diecezji opolskiej dwanaście kościołów jubileuszowych. Odwiedzający je pątnicy mogą zyskać odpust zupełny za siebie i za zmarłych.
Należą do nich następujące sanktuaria:
– Sanktuarium św. Anny w Górze Świętej Anny;
– Kościół pw. bł. Bronisławy w Miedzianej;
– Kościół pw. bł. Czesława w Górażdżach;
– Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim;
– Kościół seminaryjno-akademicki pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu;
– Bazylika pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie;
– Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni;
– Kościół pw. Ducha Świętego w Opolu-Winowie;
– Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Kietrzu;
– Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bliszczycach;
– Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Fałkowicach;
– Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie.
Dekret wyznaczył także cztery inne kościoły jako „oazy duchowości na szlakach wiary”. Są to sanktuaria św. Rity w Głębinowie; św. Józefa w Jemielnicy, św. Anny w Oleśnie i Matki Bożej w Raciborzu.
– Bardzo mi zależy, byście ten jubileusz przeżywali razem, rodzinnie – mówił biskup na koniec. – Byście do tych miejsc rodzinnie pielgrzymowali. Niech to będzie także szansa na odnowienie przeżywania niedzieli.
Wszyscy uczestnicy inauguracji Roku Jubileuszowego w diecezji opolskiej otrzymali „Paszporty pielgrzymów”.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania