POSŁUCHAJ:W lutym przedstawiałem wam założenia Centralnej e-rejestracji, która od początku roku ruszyła w sferze mammografii, testów na HPV i pierwszej wizyty u kardiologa. Dzięki temu systemowi cały proces rejestracji miał zostać ułatwiony - a to dzięki jednolitemu systemowi. Wedle założeń, do krajowego systemu miały trafiać wszelkie dane od lecznic na umowach z Narodowym Funduszem Zdrowia na wspomniane wcześniej usługi. Od czasu, kiedy ostatnio mówiłem o Centralnej e-rejestracji w regionie, była ona dostępna tylko w dwóch placówkach, ale aktualnie jest ich więcej. Są dwa miejsca w Chełmie, gdzie można się zapisać przez e-rejestrację na Mammografię, natomiast w przypadku kardiologii jest 7 placówek w całym regionie, a na testy HPV jest dostępna e-rejestracja w 10 miejscach. Dokładną mapę znajdziecie na
pacjent.gov.pl/e-rejestracjaNatomiast w najbliższym czasie nastąpią dość istotne zmiany. Do końca maja świadczeniodawcy musieli przesłać do centrali harmonogram wizyt, wolne terminy i miejsca udzielania świadczeń. o ile te warunki nie zostały spełnione, NFZ może wstrzymać płatności za te świadczenia za czerwiec, natomiast Fundusz od lipca tego roku ma finansować te świadczenia, tylko o ile zostały uwzględnione w Centralnej e-rejestracji. Jednak wedle danych Centrum e-Zdrowia, znaczna większość placówek świadczących wymienione usługi wypełniła te wymogi. Na początku czerwca jeszcze 11% placówek prowadzących testy na HPV były poza systemem, w kwestii reszty mowa o 4% poza Centralną e-rejestracją. Natomiast w systemie umówiono 560 tysięcy wizyt i jest to stan na 10 czerwca tego roku. Jak utrzymuje strona Centrum e-Zdrowia, system rozwija się zgodnie z ich założeniami, a to nie koniec, bo już od sierpnia mają wejść nowe usługi, takie jak: chirurgia naczyniowa, świadczenia w zakresie chorób zakaźnych, wątroby, płuc i chorób układu odpornościowego, endokrynologia, nefrologia oraz neonatologia. Jednak co muszę podkreślić, nie znalazłem informacji na temat ewentualnych obostrzeń w finansowaniu nowo-włączonych usług. Pozostaje mi mieć nadzieję, iż naszym placówkom, które zmagają się ze swoimi problemami, choćby w kwestii brakujących finansów, uda się wdrożyć do tego systemu, tym bardziej, iż wszystkie świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mają być obowiązkowo obsługiwane przez e-rejestrację od 2030 roku. Ale jeszcze wspomnę o jednej nowości, przydatnej zwłaszcza dla pacjentów wykluczonych cyfrowo - od października ma ruszyć asystent głosowy oparty o AI, który ma pomóc z umawianiem wizyt.