W Skoczowie na dobre rozkręcił się kolejny sezon lodowatych kąpieli w Wiśle. W każdą niedzielę o 9.00 można dołączyć do morsów. „Zbiórki” realizowane są przy moście kolejowym i uczestniczy w nich kilkadziesiąt osób z całego regionu. Dziś do skoczowskich miłośników mrozu dołączyły morsy i foczki Rybnika.
Zalet morsowania jest bardzo wiele i dotyczą one nie tylko aspektu zdrowotnego. Krótkotrwałe kąpiele w zimnej wodzie, w odkrytych zbiornikach wodnych, są formą rekreacji pozytywnie oddziałującą na cały organizm człowieka, sprzyjającą jego hartowaniu, a przez to podnoszącą odporność. Kąpiele w zimnej wodzie wpływają także na stan psychiczny człowieka i poprawiają jego samopoczucie. Co ciekawe, morsy wykazują zwykle więcej energii i mają pozytywne podejście do życia. Ponadto dzięki morsowaniu poprawia się wydolność układu sercowo-naczyniowego, krążenie, a skóra jest lepiej ukrwiona. Tego typu aktywność wspomaga również leczenie chorób dermatologicznych czy alergii.
Choć o morsowaniu mówi się, iż jest aktywnością dla wszystkich, niezależnie od wieku czy kondycji, istnieje kilka przeciwwskazań, które są przeszkodą do jego uprawiania. Oprócz chorób serca i układu krążenia, nadciśnienia, choroby naczyń mózgowych czy epilepsji, do takich schorzeń należy również borelioza. Do zimnej wody nie powinny wchodzić osoby z gorączką, z owrzodzeniami i otwartymi ranami, osoby z problemami z tarczycą w postaci nadczynności oraz kobiety w ciąży. Nie należy podejmować się morsowania po spożyciu alkoholu i innych środków psychoaktywnych, ze względu na brak możliwości racjonalnej oceny sytuacji i prawidłowej reakcji na wychłodzenie organizmu. Nie istnieją przeciwwskazania wiekowe co do morsowania. Lepiej jednak nie próbować tego z niemowlakiem, jednak znane są przypadki morsujących kilkulatków. jeżeli chodzi o górną granicę wieku, wszystko zależy od samopoczucia danej osoby i ewentualnych chorób współistniejących, na które ona cierpi bądź nie.
Skoczowskie morsy zapraszają do wspólnej aktywności. Podpowiedzą, jak się do niej przygotować i będą wspierać przy pierwszych próbach zanurzenia się w zimnej Wiśle. Grupa znana jest z niesamowitego poczucia humoru, a organizowane przez nią halloweenowe, andrzejkowe, noworoczne czy walentynkowe kąpiele budzą spore zainteresowanie.
Szefowie skoczowskich morsów stoją również za organizacją zimowych wejść na Czantorię w krótkich gaciach. Najbliższa edycja tej cieszącej się dużą popularnością charytatywnej imprezy odbędzie się 25 lutego 2023 roku i warto już teraz zarezerwować sobie ten dzień w kalendarzu. IV Zimowe Wejście na Czantorię w Krótkich Gaciach, pod patronatem medialnym „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” i portalu Beskidzkiej24.pl, będzie poświęcone wsparciu 11-letniej Dorotki Dąbrowskiej z Kostkowic. Dziewczynka cierpi na nerwiakowłókniakowatość typu 1, genetyczną chorobę, która niszczy jej organizm i powoduje powstawanie guzów wplatających się w układ nerwowy, uszkadzających narządy wewnętrzne… Rodzice Dorotki robią wszystko, by pomóc dziecku. Zbierają pieniądze na terapię nierefundowanym lekiem, który potrafi choćby o 60 proc. zmniejszyć nieoperacyjne guzy. Ścigają się z czasem, bo choroba nie odpuszcza, a w ostatnim czasie wręcz się wzmogła…
Dorotce Dąbrowskiej poświęciliśmy reportaż, który można oglądać w serwisie YouTube na kanale Beskidzka TV. Polecamy!