Szpital Wojewódzki w Sieradzu został przyłączony do Krajowej Sieci Onkologicznej. Jej priorytetem jest zapewnienie każdemu choremu koordynowanej i kompleksowej opieki w przypadku nowotworu. W sieradzkiej placówce już działa Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
Strukturę Krajowej sieci Onkologicznej tworzą Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego. Prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego szpital w Sieradzu znalazł się na poziomie SOLO I. Oznacza to, iż pacjenci chorujący na nowotwory mogą liczyć na jeszcze lepszą opiekę niż dotychczas. Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej stale poszerza zakres świadczeń medycznych. Prowadzone są tam operacje raka żołądka, raka jelit, raka wątroby, raków skóry. W tym roku szpital zamierza rozszerzyć gamę zabiegów o operacje raka przełyku, raka płuca oraz raka trzustki. Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej szpitala wojewódzkiego w Sieradzu przyjmuje pacjentów z aż sześciu powiatów. To około 300 000 osób, które nie będą musiały już jeździć do innych miast na leczenie onkologiczne. Na tym jednak ambicje sieradzkiego ośrodka się nie kończą – docelowo ma osiągnąć poziom SOLO II, wprowadzając ambulatoryjne i stacjonarne leczenie cytostatykami, czyli lekami przeciwnowotworowymi – informował Arkadiusz Jeziorski z sieradzkiego szpitala.
W placówkach należących do Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent otrzymuje swojego koordynatora, który krok po kroku prowadzi chorego przez proces leczenia. Do zadań koordynatora należy m.in. umawianie terminów niezbędnych badań i wizyt. Jest łącznikiem między pacjentem i lekarzem. Dodatkowo we wszystkie działania zaangażowani są specjaliści z różnych dziedzin medycyny.
Tekst i fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego