W Sandomierzu odbyły się uroczystości 43 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Rozpoczęła je msza w katedrze pod przewodnictwem księdza kanonika Jacka Marchewki. Następnie zebrani wraz z pocztami sztandarowymi przeszli przed Pomnik Solidarności znajdujący się na skwerze przy Bramie Opatowskiej.
Odczytano tu 21 postulatów sierpniowych, po czym Anna Glibowska, przewodnicząca NSZZ Solidarność w Szpitalu Specjalistycznym im. Ducha Świętego w Sandomierzu przypomniała historię związku oraz jego współczesna rolę.
Agnieszka Frańczak-Szczepanek, miejska radna PiS i członek NSZZ Solidarność Pracowników Służby Zdrowia, w rozmowie z Radiem Kielce powiedziała, iż to, co się zdarzyło w Polsce, w 1980 roku miało swój początek już wcześniej. To m.in. walczący powstańcy warszawscy, czy żołnierze niezłomni, którzy walczyli o prawdziwą wolność w naszym kraju.
– Strajki były kulminacją przeżyć, które narastały w narodzie, ale robotnicy nie wiedzieli, czy to się skończy porozumieniem, czy tak jak w 70 i w 76 roku represjami i prześladowaniami. Dobrze, iż do robotników dołączyła wtedy inteligencja i wszyscy byli razem – podkreśliła działaczka.
Władze miasta reprezentowała sekretarz Aneta Przyłucka, która powiedziała, iż należy podtrzymywać pamięć o ludziach Solidarności, którzy walczyli za to, abyśmy teraz mogli żyć w niepodległej Polsce.
– To dzięki nim możemy teraz spokojnie funkcjonować – zaznaczyła.
W uroczystościach wzięły również udział władze powiatu.