Skarby na budowie nowego muzeum w Brzegu – moneta i średniowieczny bruk
Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów będzie nowym elementem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Powstaje na terenie dawnego Gimnazjum Piastowskiego. Od kilku tygodniu na miejscu realizowane są intensywne prace rozbiórkowe i budowlane. Ich elementem było m.in. zburzenie garaży w sąsiedztwie obiektu. Potem rozpoczęły się prace ziemne. I właśnie podczas ich realizacji robotnicy natrafili na skarby na budowie nowego muzeum w Brzegu.
Najnowszym odkryciem jest srebrna moneta, zachowana w bardzo dobrym stanie. „Jest to jeden grosz z wizerunkiem króla pruskiego Wilhelma III. Numizmat ma równo 200 lat i pochodzi z 1823 roku” – czytamy na facebookowym profilu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.
Podczas prac ziemnych archeolodzy natrafili też na pozostałości dawnej drogi. Na pokaźny fragment bruku natrafili na głębokości około dwóch metrów.
„Pochodzi on prawdopodobnie z XV stulecia, a więc jeszcze ze średniowiecza! Warto zwrócić uwagę, iż ówczesną ulicę dzielono na prostokątne kwatery. Ich obramienia budowano z dużych głazów, a wnętrze wypełniano kamieniami polnymi” – wskazują historycy.
Skarby na budowie nowego muzeum w Brzegu – chińska porcelana i domy profesorów
Nie są to jednak jedyne skarby odkryte na budowie nowego muzeum w Brzegu. Na początku września archeolodzy natrafili bowiem na inne interesujące znaleziska. Przykładem fragmenty filiżanki ze spodkiem.
„Zachowane elementy ceramiki mają sygnaturę, czyli specjalny znak, za pomocą którego można zidentyfikować pochodzenie obiektu. W tym przypadku mamy do czynienia między innymi z symbolem muszli. Ta informacja okazała się cennym tropem prowadzącym do określenia, iż ceramika znaleziona w Brzegu pochodzi z… Chin! Ściślej mówiąc jest to chińska porcelana eksportowa pochodząca najprawdopodobniej z pierwszych dziesięcioleci XVIII wieku, z czasów panowania cesarza Kangxi” – opisują historycy.
Wskazują, iż stronę wewnętrzną naczyń zdobi charakterystyczny dla tamtego regionu i czasu kobaltowy malunek podszkliwny.
„Ciemnobrązowa glazura na zewnątrz również nie jest przypadkowa – to batawski styl dekorowania (od Batavii, dawnej nazwy miasta Jakarta, które było wówczas centrum handlowym Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej)” – wskazują.
W miejscu wyburzonych garaży archeolodzy odkryli też fundamenty zabudowań dawnych domów należących do profesorów szkoły książęcej.
„Sięgały one aż do pierwotnego muru obronnego Brzegu, który biegł w miejscu dzisiejszej ulicy Bolesława Chrobrego. Badacze znaleźli też fragmenty wyposażenia wnętrz tych budynków” – informują historycy.
Odkrycia w ramach prac budowlanych
Przypomnijmy, iż to nie pierwszy przypadek, gdy przy okazji prac budowlanych dochodzi od odkrycia skarbów. Pół roku temu podczas prac przy rozbudowie drogi krajowej nr 46 na Górce Hanuszowskiej drogowcy także natrafili na ślady historii. Były to fundamenty po kapliczce oraz pozostałości pomnika, pod którym była kapsuła czasu. A w niej niezwykle interesujące przedmioty.
Niezwykłych odkryć dokonali też badacze pracujący w murach remontowanej katedry w Opolu. Mowa m.in. o tumbie oraz pozostałościach dawnej kolegiaty. O tym, co znaleźli, amatorzy historii mogli się przekonać niedawno podczas dnia otwartego w świątyni.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.