Słodka lekcja ekologii

1 godzina temu

Pokazy miodobrania, degustacja świeżo zebranego miodu, warsztaty edukacyjne i aktywności sportowe – tak wyglądało tegoroczne miejskie miodobranie, które odbyło się dziś na terenie zielonego LOF-u przy ul. Majewskiego.

Wydarzenie od momentu powstania pasieki w 2021 roku stanowi połączenie edukacji ekologicznej, aktywności fizycznej i bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Dziś najmłodsi uczestnicy mogli zobaczyć, jak wygląda proces pozyskiwania miodu i dowiedzieć się, jak istotną rolę w ekosystemie odgrywają pszczoły oraz inne owady zapylające.

W miejskiej pasiece trzy charakterystyczne czerwone ule zostały wykonane z elementów pochodzących ze zużytego sprzętu AGD.

– Jeden ul to około dwie stare pralki. I one nie zanieczyszczają nam środowiska – wyjaśniał Wiktor Brzeziński z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Cała pasieka jest tak naprawdę pewnym przyczynkiem do edukacji na temat elektrośmieci dla najmłodszego pokolenia.

Nad pasieką od lat czuwa mistrz pszczelarski Krzysztof Kukawski, który podczas spotkania opowiadał uczestnikom o życiu pszczół, organizacji pracy w ulu oraz kolejnych etapach miodobrania.

Obecni mieli okazję spróbować świeżo zebranego miodu prosto z pasieki.

– Najlepszy miód, jaki jadłem w życiu – mówił Marcin Dmowski, burmistrz Świdnika. – To już kolejny rok, kiedy spotykamy się na miodobraniu. Bardzo ważne dla dzieciaków jest, aby poznały, jak to wszystko działa.

Miejska pasieka w Świdniku powstała w lipcu 2021 roku w ramach projektu „Elektryczne Śmieci”, realizowanego wspólnie przez Miasto Świdnik, Elektryczne Śmieci, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO. Na terenie pasieki znajdują się również tablice edukacyjne przypominające o zasadach prawidłowej segregacji elektroodpadów oraz lokalizacji czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Idź do oryginalnego materiału