W dniach 16-18 stycznia w Częstochowie po raz 27. przedstawiciele środowisk medycznych i naukowych spotkali się na Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. Do uczestnictwa w Konferencji zaproszono pielęgniarki, lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów, pedagogów, pracowników socjalnych, duszpasterzy, wolontariuszy, studentów, doktorantów oraz wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniami z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.
W tym roku hasłem odbywającej się w dniach 16-18 stycznia w Częstochowie Konferencji są słowa Cicely Saunders: „Sposób, w jaki ludzie umierają, pozostaje w pamięci tych, którzy żyją dalej”. Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zwróciła szczególną uwagę na osoby osierocone:
– W tym roku zaczerpnęliśmy z myśli Cicely Saunders, promotorki opieki paliatywnej na świecie. My z niej czerpiemy. I taki cytat, który ona wypowiedziała „Sposób, w jaki ludzie umierają, pozostaje w pamięci tych, którzy żyją dalej”, przyświeca nam ten cytat na tej konferencji, a przede wszystkim ukrywa się za tym ta część opieki paliatywnej, która dotyczy osób opiekujących się pacjentem, ale szczególnie w tym okresie, kiedy już ten bliski w rodzinie, który wcześniej chorował umrze, czyli opieka nad osieroconymi. Bo od początku każdego działania opieki paliatywnej, każdego stowarzyszenia w jego zapisie jest też taki punkt, który mówi, także rodzinom i osieroconymi. Z tego też powodu taki tytuł tej konferencji.
Konferencja jest znakomitą okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy poszczególnymi hospicjami, co pozwala na jeszcze lepszą opiekę nad pacjentami w tych placówkach i podniesienie poziomu świadczeń, podkreślała Anna Kaptacz:
– Konferencja już 27 cieszy się wśród hospitantów w całej Polsce dużym zainteresowaniem, ale ma to też taki aspekt połączenia celu szkoleniowego z rozwojem duchowym. Korzystamy i czerpiemy bardzo z bliskości Jasnej Góry, z Kaplicy Cudownego Obrazu i Matki Boskiej Częstochowskiej. W związku z tym ludzie, którzy przyjeżdżają na konferencję, większości też korzystają z tego dobrodziejstwa iż to też jest pielgrzymka hospitantów polskich i hospicjów.
Za merytoryczną stronę wydarzenia odpowiedzialna była dr n. med. i nauk o zdrowiu Izabela Kaptacz, przewodnicząca komitetu naukowego konferencji. Zwróciła ona uwagę także na inne aspekty, które są bardzo ważnym wsparciem dla pacjentów:
– Jest to spotkanie ludzi, którzy na co dzień opiekują się pacjentami chorującymi na przewlekły, postępujący, nie poddający się leczeniu choroby. Które iż też patrząc na pacjenta wiemy i wiedzą też wszyscy, którzy tutaj są, iż oprócz leczenia objawowego ważne są też te inne aspekty wsparcia pacjenta. Psychologicznego, duchowego, ale również relacyjnego, emocjonalnego. I to spotkanie oczywiście pozwala nam odpowiadać na wszystkie wyzwania. bo zdajemy sobie sprawę, iż w Polsce w sumie 40 lat prowadzona opieka paliatywna dotyczy bardzo ważnych, trudnych zagadnień również umierania, również towarzyszenia podczas umierania, ale też afirmacji życia. I aby to robić w zgodzie z potrzebami pacjenta, my również jako zespołu potrzebujemy wsparcia, potrzebujemy budowania zespołowości, potrzebujemy również czerpania sił po to, aby wracając do naszych jednostek, do naszych podmiotów realizować tą opiekę najlepiej jak tylko można.
Ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia podkreślił, jak ważne jest towarzyszenie osobom, które odchodzą:
– Będę próbował zainspirować nas wszystkich do tego, abyśmy towarzyszyli ludziom, którzy odchodzą, umierającym. Żebyśmy się nie bali im towarzyszyć, nie tylko procedurami, ale tak po ludzku, żebyśmy byli przy nim, a jako chrześcijanie czy katolicy, żebyśmy też towarzyszyli modlitwom. Ponieważ śmierć jest tajemnicą i nikt nie zastąpi nas w umieraniu, ani nikogo my nie zastąpimy w umieraniu. Każdy z nas osobiście to musi przejrzeć i na własnej skórze, ale możemy mu towarzyszyć na różne sposoby, żeby jakoś być bliżej. Poza tym to są interesujące doświadczenia, które my zbieramy, będąc przy takich ludziach, bo widzimy, iż każdy człowiek umiera inaczej, iż w każdym człowieku ta tajemnica przejścia dojrzewa, więc staramy się w ten sposób temu człowiekowi nie tyle coś narzucić od siebie, ale przede wszystkim coś nauczyć się od niego.
Głównym organizatorem Konferencji było Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Patronatem medialnym wydarzenie objęło Radio Fiat, a także portal czestochowskie24.pl.