Stadion Opolski zielonym stadionem
– Projekt stadionu jest stale analizowany, korzystamy z ogromnej wiedzy głównego wykonawcy, firmy Mirbud, jednego z liderów sektora budowlanego w Polsce, który posiada duże doświadczenie w budowie tego typu obiektów sportowych – tłumaczył Patryk Stasiak, prezes zarządu Zakładu Komunalnego, podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.
– Musimy mieć na uwadze gwałtowny i drastyczny wzrost cen surowców energetycznych. Najprawdopodobniej ta tendencja się już nie zmieni, dlatego celem wprowadzanych modyfikacji w projekcie stadionu jest ograniczenie zużycia paliw i energii, a w konsekwencji mediów, tym samym ograniczenia wydatków przy eksploatacji obiektu – zauważał.
Tym samym ów „wzrost cen energii wymusił na inwestorze zlecenie zmian w dokumentacji, które pozwolą w przyszłości zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu”. Dlatego – aby uniezależnić się od niepewności na światowych rynkach oraz niestabilności cen paliw – zdecydowano się na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań.
OZE na stadionie
Co za tym idzie główny wykonawca firma Mirbud wspólnie z SMG Śląsk, liderem w branży rozwoju ekologicznych systemów instalacyjnych, przygotował projekt i zajmie się realizacją „zielonego stadionu”. W związku z czym na dachu z trzech stron, zachodniej, wschodniej i południowej zamontowane zostaną układy paneli fotowoltaicznych o mocy około 280 kW. Cały układ uzupełnią pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji. To wszystko w dużej mierze uniezależni stadion od konwencjonalnych źródeł energii.
– Najbardziej cieszy, iż część energii potrzebnej do zasilania stadionu będzie pochodziła z odnawialnych źródeł, co pozwoli znacząco ograniczyć koszty jego utrzymania – podkreślał Patryk Stasiak.
Warto zauważyć, iż przyjęte rozwiązania projektowe zostały „dobrane z uwzględnieniem specyfiki obiektu i zmiennego cyklu jego pracy”. Jakby nie było przecież zapotrzebowanie na energię jest wszak największe w dniach meczowych i dla ogrzania murawy (w razie potrzeby „stadion będzie mógł uzupełniająco korzystać z energii z agregatu lub z sieci”). Ponadto panele dobrane zostały z uwzględnieniem tego jak funkcjonuje budynek klubowy. W ramach zadania dostosowane zostaną instalacje wewnętrzne, obniżając koszty utrzymania, jednocześnie zachowując wszystkie funkcje obiektu.
Na ten moment, jak udało się ustalić, koszty zmian, które zostaną wprowadzone to około 10 milionów złotych netto. Wprowadzenie OZE na Stadionie Opolskim niewątpliwie podniesie jego funkcjonalność. Zastosowanie technologii wytworzenia energii elektrycznej oraz cieplnej z wykorzystaniem OZE spowoduje, iż produkcja energii stanie się bardziej ekologiczna. Natomiast sugerowana automatyzacja systemu sprawi, iż stanie się on w większym stopniu bezobsługowy.
Co interesujące koncepcja powstaje w zgodzie z wytycznymi UEFA dotyczącymi zrównoważonej infrastruktury sportowej i kładącymi nacisk na niskoemisyjność obiektu, naturalność klimatyczną oraz energooszczędność.