Stanisława Leszczyńska upamiętniona w Rosanowie

4 godzin temu

U zbiegu ulic Marii Konopnickiej i Źródlanej w Rosanowie uroczyście odsłonięto i poświęcono obelisk z tablicą upamiętniającą Stanisławę Leszczyńską - bohaterską położną z Auschwitz-Birkenau.

Rodzina Stanisławy Leszczyńskiej w 1935 r. nabyła działki w Rosanowie i do wojny tutaj przebywali. Po wojnie, w latach 50-tych i 60-tych, często tu przyjeżdżali, by odpocząć od zgiełku Łodzi.

Mieszkańcy Rosanowa, chcąc upamiętnić swoją dawną sąsiadkę, ufundowali kamień wraz z tablicą, zlokalizowane na działce,  która przed laty była w posiadaniu rodziny Stanisławy Leszczyńskiej. Obecny właściciel nieruchomości udostępnił część terenu pod wzniesienie monumentu.

W niedzielę, 13 października, mimo padającego deszczu, mieszkańcy licznie przybyli na zaplanowaną uroczystość odsłonięcia pomnika przez jednego z inicjatorów akcji Pawła Pietrzaka oraz krewną Stanisławy Leszczyńskiej Jadwigę Stolarek. Poświecenia tablicy dokonał proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Białej ks. Mariusz Lampa.    

- Dla mieszkańców Rosanowa ta tablica, poświęcona Stanisławie Leszczyńskiej, jest czymś więcej niż pomnikiem dawnej epoki. To symbol dziedzictwa, które przetrwało pokolenia i które wciąż inspiruje do refleksji nad ludzką godnością, współczuciem i odwagą - mówi Benedykt Tomczyk, jeden z pomysłodawców upamiętnienia Stanisławy Leszczyńskiej.

Podczas uroczystości przedstawiono również krótki biogram bohaterskiej położnej, wobec której w Kościele Rzymskokatolickim toczy się proces beatyfikacyjny.

Życie i wojenne doświadczenia zmarłej w 1974 r. Stanisławy Leszczyńskiej stały się kanwą kilku publikacji, m.in. biografii pt. "Położna" autorstwa jej krewnej Marii Stachurskiej oraz wydanej w 2020 r. "Położnej z Auschwitz" - powieści Magdy Knedler.

Idź do oryginalnego materiału