Strefa zamieszkania w rejonie Rynku została powiększona

gniezno24.com 3 miesięcy temu

Powiększono obszar, w którym w ścisłym centrum miasta obowiązuje strefa zamieszkania. Piesi w tym miejscu mają możliwość swobodnego poruszania się, a kierowcy – ustępowania im.

Na terenie Gniezna jest wiele miejsc, gdzie widnieje charakterystyczny niebieski znak, oznaczający strefę zamieszkania. W centrum miasta znajduje się ona m.in. na bocznych ulicach targowiska, a także Bednarskim Rynku.

Do niedawna obowiązywała ona także na samym Rynku i ul. Tumskiej aż do ul. Łaskiego, ale teraz została powiększona. Od niedawna znak informujący o strefie zamieszkania przesunięto z okolic adresu ul. Dąbrówki 1 pod numer 3 (co nie jest z większej odległości zbyt dobrze widoczne). Oznacza to, iż od tej pory w strefie zamieszkania znajduje się także ul. Franciszkańska oraz Podgórna. Na Rynku strefa kończy się w tym samym miejscu, co dotychczas – na wlocie w ul. Farną.

Co oznacza znak „Strefa zamieszkania”?

  • pieszy może poruszać się po całej drodze, a także jezdni – kierowca jest zobligowany mu ustąpić
  • maksymalna prędkość pojazdu może wynosić 20 km/h
  • dzieci przed ukończeniem 7. roku życia nie muszą przebywać pod opieką osoby starszej
  • parkowanie jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach
  • progi zwalniające nie muszą być dodatkowo oznakowane
  • na skrzyżowaniach obowiązuje zasada prawej ręki – ustępuje się pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony

W momencie opuszczania strefy zamieszkania, pojazdy włączają się do ruchu, a wszystkie ww. przywileje dla pieszych już nie obowiązują.

Ważne jest, by znać też różnicę pomiędzy „Strefą zamieszkania” a „Strefą ruchu”. Ta ostatnia oznaczana jest białą tablicą z rysunkiem pojazdu oraz napisem „Strefa ruchu”. W takim przypadku piesi nie mają takich przywilejów, jak w przypadku „Strefy zamieszkania”.

Idź do oryginalnego materiału