Światowy Dzień Otyłości. Przestrzegamy zasad prawidłowego żywienia

2 miesięcy temu

Dziś Światowy Dzień Otyłości! Przewidywania dotyczące zachorowań są przygnębiające. W 2035 r. na świecie będzie 4 mld osób z nadwagą lub chorobą otyłościową. Z prognoz dla Polski wynika, iż w 2035 r. ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc. dorosłych kobiet będzie chorych na otyłość. Szacuje się, iż refundacja leczenia konsekwencji choroby otyłościowej wyniosła w 2023 roku co najmniej 3,8 mld zł.

Aby przeciwdziałać otyłości, bardzo ważna jest zmiana stylu życia! Należy o tym pamiętać nie tylko w Światowym Dniu Otyłości, ale wprowadzić codzienną, umiarkowaną aktywność fizyczną oraz prawidłowe nawyki żywieniowe. Prawidłowy sposób żywienia to 80 proc. sukcesu w walce z nadwagą i otyłością. Dlatego w naszych szpitalach rygorystycznie przestrzegamy zasad prawidłowego żywienia.

Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Malborku (PCZ) od 15 listopada 2023 roku uczestniczy w pilotażowym programie „Dobry posiłek w szpitalu”. Nad odpowiednio zbilansowaną dietą dla pacjentów czuwa profesjonalista, czyli dietetyk. Sposób odżywiania podczas pobytu w naszych szpitalach został uznany za jeden z ważnych elementów procesu leczenia.

Na pewno każdy choć raz natknął się w internecie czy w mediach społecznościowych na „talerz grozy”, czyli zdjęcie szpitalnego posiłku. To najczęściej relacje pacjentek i pacjentów z polskich szpitali, pokazujące mikroskopijne porcje, cienkie jak pergamin plastry żółtego sera czy wędlin i bardzo małą ilość owoców i warzyw.

W wielu placówkach to się zmieniło, odkąd uruchomiony został pilotażowy „Dobry posiłek w szpitalu”. Wprowadzono go rozporządzeniem ministra zdrowia z września 2023 roku dotyczącym edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach.

„Dobry posiłek w szpitalu”. PCZ publikuje zdjęcia

W ramach pilotażu wszystkie posiłki przeznaczone dla naszych pacjentów w szpitalach w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim są przygotowywane w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka. Zawiera on informacje o rodzaju posiłku, wartości energetycznej i wartości odżywczej oraz obecności alergenów. To codzienne menu publikowane jest na stronie internetowej PCZ.

Uzupełnieniem są zdjęcia posiłków, więc każdy może się przekonać, jak wygląda szpitalne żywienie pacjentów.

Posiłki wydawane są w godzinach:

śniadanie 7-8.30,
drugie śniadanie 9.30-10.15,
obiad 12.30-13.30,
podwieczorek 15-16,
kolacja 17-18,
druga kolacja 19-19.45.

O programie „Dobry posiłek w szpitalu”

„Dobry posiłek w szpitalu” to pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia, który umożliwia szpitalom pozyskanie dodatkowych środków z Narodowego Funduszu Zdrowia z przeznaczeniem na poprawę jakości żywienia pacjentów podczas ich pobytu w szpitalu.

Odpowiednie żywienie świadczeniobiorców w szpitalu stanowi integralną część całego procesu leczenia, a adekwatna ocena stanu odżywienia i wdrażanie odpowiedniego sposobu żywienia jest istotnym elementem zwiększenia szans chorych na wyzdrowienie, poprawę skuteczności zarówno leczenia zachowawczego, jak i chirurgicznego oraz zmniejszenie ryzyka powikłań i skrócenie czasu gojenia się ran pooperacyjnych” – czytamy w uzasadnieniu do podpisanego przez prezesa NFZ zarządzenia z września 2023 roku w sprawie umów o realizację pilotażowego programu „Dobry posiłek w szpitalach”.

Fundusz przyznaje, iż „dobrze odżywiony świadczeniobiorca szybciej powraca do zdrowia i tym samym może krócej przebywać w szpitalu, co korzystnie wpływa na jego ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, a także obniża całkowity koszt leczenia”.

Niedożywienie albo niewłaściwie dobrana dieta może negatywnie wpływać na przebieg choroby i rekonwalescencję, wydłużać pobyt chorego w szpitalu, a w konsekwencji zwiększać koszty jego leczenia – uznał NFZ.

Idź do oryginalnego materiału