Świdnicki teatr doczeka się modernizacji? Jedyna oferta przekracza planowany budżet o 10 milionów

15 godzin temu

Tylko jedna firma stanęła do przetargu na przebudowę wnętrza świdnickiego teatru. W ramach inwestycji przewidziano gruntowną modernizację sali widowiskowej, sceny, widowni, foyeru, pomieszczeń technicznych i sanitarnych, przebudowę wszystkich instalacji, a także dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Modernizacja świdnickiego teatru podzielona została na dwa etapy. W pierwszej kolejności przystąpiono do realizacji prac związanych z remontem elewacji gmachu samego teatru oraz czterech przyległych kamienic znajdujących się w bloku śródrynkowym. Prace remontowe ruszyły w lipcu 2024 roku i mają zakończyć się do września 2025 roku. Na realizację tej części inwestycji przeznaczono blisko 6 mln 839 tys. złotych.

Drugi etap przebudowy teatru miejskiego obejmować będzie modernizację jego wnętrza. Cztery lata temu świdnicki magistrat zlecił warszawskiej pracowni architektonicznej MAAG opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej, przeznaczając na ten cel blisko 283 tys. złotych. Jakie zmiany mają nastąpić wewnątrz teatru? – W holach dla widzów na poziomie parteru, I piętra, szatni i holu II pietra zmienia się aranżacja wnętrz. Przebudowana zostanie winda dla osób niepełnosprawnych. Obiekt w wyniku wielu wcześniejszych przebudów posiada bariery wysokościowe w poziomach posadzek – bariery te będą likwidowane dzięki pochylni. (…) Geometria balkonu pozostanie bez zmian. Na widowni pozostaje ta sama ilość widzów: 316 + 2 osoby niepełnosprawne na wózkach (na parterze 194 miejsc stałych, na balkonie 122 miejsc stałych) – wyliczali projektanci z pracowni MAAG w opracowanej dokumentacji.

Zmianie ulegnie też wystrój wnętrz sali widowiskowej. – Całkowitej modernizacji ulega scena z proscenium i jej wyposażenia. Zmodernizowana zostanie kabina operatorów światła i nagłośnienia. (…) W obiekcie w strefie widzów zwiększona zostanie ilość sanitariatów: przebudowane zostaną istniejące sanitariaty na poziomie I oraz II piętra, pomieszczenie garderoby zbiorowej, zaprojektowano dodatkowe WC dla kobiet (…) oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Modernizacji ulegnie zespół garderób – wymieniają architekci. W pierwotnym projekcie przewidziano też przebudowę dotychczasowych schodów wejściowych z widowni na scenę, które miały zostać zastąpione schodami centralnymi. Miały – bo z tej decyzji się wycofano i za ponad 98 tys. złotych zlecono opracowanie projektu zamiennego, w którym zamiast centralnych schodów po łuku, z obu stron proscenium zaprojektowano schody boczne.

1 z 5
wiz. MAAG Anna Maląg/mat. UM Świdnica
wiz. MAAG Anna Maląg/mat. UM Świdnica
wiz. MAAG Anna Maląg/mat. UM Świdnica
wiz. MAAG Anna Maląg/mat. UM Świdnica
wiz. MAAG Anna Maląg/mat. UM Świdnica

Do przebudowy przeznaczono również wszystkie instalacje w budynku. Zgodnie z przeprowadzoną oceną stanu obiektu, w złym stanie technicznym jest instalacja sanitarna, niezadowalający jest stan instalacji centralnego ogrzewania, nieprawidłowości stwierdzono przy instalacji hydroforowej oraz elektrycznej. Modernizację ma przejść także instalacja wentylacji mechanicznej sali teatralnej, wpływając na poprawę komfortu widzów. Zakres robót został uzgodniony z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

24 stycznia 2025 roku ogłoszono zamówienie na modernizację wnętrza teatru. 21 lutego poinformowano, iż do przetargu stanęła jedna firma – spółka Mikor Inżyniering która zaproponowała wykonanie robót za niemal 28 mln 809 tys. złotych. Na realizację inwestycji świdnicki magistrat planował przeznaczyć 18 mln 900 tys. złotych. w tej chwili nie wiadomo, czy miastu uda się znaleźć brakującą kwotę w budżecie. o ile tak się stanie, to wybrany wykonawca będzie musiał uporać się z powierzonym zadaniem w terminie 14 miesięcy od dnia podpisania umowy, przy czym nie później niż do 30 maja 2026 roku.

1 z 42

/mn/

Idź do oryginalnego materiału