Historia sanktuarium związana jest z dziejami opactwa cystersów, sprowadzonych do Małopolski w 1234 roku. W klasztornym kościele Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i świętego Stanisława Biskupa znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej, czczony tu od prawie 800 lat. W najbliższej audycji „Święte, piękne i nasze. Szlakiem sanktuariów diecezjalnych” odwiedzimy sanktuarium Sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyckiej w Szczyrzycu.
Jak mówi proboszcz parafii o. Filip Krzemień znajdujący się w kościele obraz Matki Bożej Szczyrzyckiej z XV wieku jest dziełem nieznanego artysty.
– Znawcy sztuki dopatrują się autorstwa obrazu w nieznanym artyście włoskim albo Polaku, który malował pod kierunkiem jakiegoś artysty z Włoch. W stylu obrazu i postaciach Matki Boskiej i Dzieciątka widzi on cechy manieryzmu włoskiego. Gdyby przyjąć tę sugestię obraz mógłby powstać między 1530 a 1600 rokiem, kiedy malarze starali się nadawać malowanym osobom wysmukłą formę. Odnośnie Matki Bożej Szczyrzyckiej rzeczywiście można dostrzec podobne cechy.
Na ostatnią audycję z cyklu „Święte, piękne i nasze. Szlakiem sanktuariów diecezjalnych” na antenie radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz zapraszamy w sobotę o 17.